Sesuvy půdy v Číně mají na svědomí přes sto mrtvých a 1300 nezvěstných

Peking - Nejméně 127 mrtvých, 70 zraněných a 1 300 nezvěstných si vyžádaly sesuvy půdy a záplavy na severozápadě Číny. Oznámila to dnes agentura Nová Čína. Podle úřadů ale není zatím jisté, kolik nezvěstných je skutečně v ohrožení a s kolika se pouze nepodařilo navázat kontakt. Do postižené provincie Kan-su dnes přicestoval premiér Wen Ťia-pao. K sesuvům došlo v sobotu večer v etnicky převážně tibetské provincii Kan-su. Neštěstí způsobily přívalové deště, které způsobily sesuvy půdy a následné záplavy na řece Paj-lung.

Zasažené oblasti jsou bez elektrického proudu. Podle místních úřadů tak neexistuje možnost, jak přesně určit, kolik lidí je skutečně v nebezpečí. Podle úřadů postihla katastrofa přibližně 50 000 obyvatel. Do oblasti bylo vysláno   2 400 vojáků. Záchranné i pátrací akce ale komplikuje silná vrstva bláta.

Do oblasti bylo vysláno 2 800 vojáků a 100 zdravotníků na pomoc při pátracích a záchranných operacích, stany, potraviny a zdravotnické potřeby. Kvůli náročnému, hornatému terénu regionu, do nějž vedou jen úzké přístupové cesty, ale na postižená místa nelze přepravit těžkou techniku, jež by pomohla s odklízením trosek, takže si záchranáři musejí vystačit s krumpáči a lopatami. Předpovědi meteorologů navíc nejsou optimistické, v regionu by podle nich mohlo pršet až do středy.

Letošní rok zažila Čína jedny z nejhorších záplav posledního desetiletí. Od začátku roku si vodní živel vyžádal v celé zemi již více než 1 000 mrtvých a stovky nezvěstných. Záplavy postihují zejména jih Číny a oblast podél nejdelší čínské řeky Jang-c-ťiang.