Německo i Polsko se vzpamatovávají z povodní

Postupim/Varšava - Německo a Polsko začínají s likvidací škod po ničivých víkendových povodních. Hladina Lužické Nisy v německém Zhořelci a Žitavě v noci klesla, lidé se tak začínají vracet do vyplavených domovů. Povodňová vlna se ale přesouvá do Braniborska, kam dorazila kolem poledne. V Polsku zemřeli 3 lidé a město Bogatyně nedaleko českých hranic voda téměř zničila.

Hladina rozvodněné Lužické Nisy v německém Zhořelci a Žitavě v noci na dnešek klesla, a mnoho obyvatel se tak mohlo vrátit do svých domovů. Hladina dnes ráno měla výšku 5,25 metru, proti včerejšku tedy klesla téměř o dva metry.

Velká voda ale zasáhla v Bad Muskau park knížete Pücklera, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Zdejší zámek je obklopen vodou, tamní cennosti jsou ale v bezpečí.

Video Reportáž Adama Kautského
video

Reportáž Adama Kautského

Povodňová vlna se navíc přesouvá ze Saska do Braniborska. Hladina Lužické Nisy u braniborského Klein Bademeuselu stoupla odpoledne na čtvrtý, nejvyšší povodňový stupeň. Úřady předpokládají, že do večera stejného stupně dosáhne i tamní tok Sprévy.

Do postižených oblastí se vydal německý ministr vnitra Thomas de Maizière a saský premiér Stanislaw Tillich. Oba přislíbili obětem živelní katastrofy finanční pomoc. Rozsah škod ale ještě není vyčíslen. De Maizière si pochvaloval spolupráci německé i polské policie, napříště by se podle něj ale měla zlepšit komunikace mezi ministerstvy, která mají na starosti ochranu životního prostředí. Saské úřady navíc už znovu hledí za české hranice: Tentokrát s obavami sledují stoupající Labe.


Také Polsko se vzpamatovává z bleskových sobotních záplav. Ty v podstatě srovnaly se zemí polskou obec Bogatyně nedaleko Hrádku nad Nisou. V Bogatyni váznou dodávky základních potravin a vody. Město je zcela odříznuto od světa, jedinou přístupovou cestu podmáčela voda. Z Bogatyně se proto zatím nikdo nedostane. Veškeré úsilí tak teď místní i záchranné složky soustředí na to, aby se silnice opravila. Vojáci staví provizorní most. Zdejší úřady požádaly ty české, zda by se mohla pomoc do obce přepravovat po českém území.

Polský ministr vnitra Jerzy Miller, který se do míst záplav vypravil, kritizoval bogatyňskou radnici. Radnice podle něj zcela selhala, ačkoli měla informace o přívalových lijácích od pátku. Na následcích povodní se tak především projevila nedostatečná komunikace.

Neštěstí navíc zneužili překupníci a cenu obyčejného bochníku chleba vyhnali na rekordních 20 zlotých – tedy skoro 130 korun. K tomu všemu ještě hrozí rabování. Mnoho lidí se proto do svých domů vrací, i když úřady varují, že mohou každou chvíli spadnout. Premiér Donald Tusk slíbil, že lidé dostanou od státu stejnou pomoc jako oběti povodní z letošního července.

/*json*/{"map":{"lat":50.9080664456,"lng":14.9576282501,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

##GMAP:4445:Park knížete Pücklera v Bad Muskau##