Čínští záchranáři hledají pod nánosy zeminy živé lidi

Kan-su - Na 337 vzrostl počet obětí sesuvů půdy na severozápadě Číny. Přes 1 100 lidí záchranáři pohřešují. Sesuvy v provincii Kan-su způsobily víkendové přívalové deště. Čína zažívá nejhorší záplavy za posledních 10 let. Od začátku roku si povodně v Číně vyžádaly přes 1 000 mrtvých a miliony lidí musely před vodou utéct ze svých domovů.

Ještě třetí den po mohutných sesuvech půdy čekají stovky příbuzných na zázrak a doufají, že se záchranářům podaří z trosek, které zbyly z města Čou-Čchü, objevit někoho živého.

Vláda poslala do zdevastovaného města bezmála 6 tisíc vojáků, hasičů a záchranářů. Boj s časem o životy zasypaných obyvatel ale pomalu prohrávají. Z trosek vynášejí další a další mrtvé. A jsou slyšet i hlasy, že pomoc nepřišla dost rychle. „S celou rodinou jsme vzali lopaty a začali kopat hned, jak to šlo. Nepotkali jsme žádné vojáky. Možná byli na obědě nebo bůhví kde. Pod troskami je stále 16 mých příbuzných,“ říká jeden z obyvatel města Čou-Čchü.

Video Sesuvy v Číně zabily 337 lidí
video

Sesuvy v Číně zabily 337 lidí

Vláda vyčlenila na okamžitou pomoc 40tisícovému Čou-Čchü v přepočtu víc než miliardu korun. Meteorologové koncem týdne očekávají další deště a záchranáři se bojí, že by se mohla protrhnout nestabilní hráz jezera, které se nad městem vytvořilo.