Vůdce Hizballáhu podezřívá Izrael z podílu na vraždě Harírího

Jeruzalém - Vůdce libanonského Hizballáhu Hasan Nasralláh zveřejnil videa, která údajně naznačují izraelský podíl na atentátu na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího. Na záznamech mají být izraelské špionážní záběry tras v Bejrútu, po kterých se pohybovala Harírího kolona před atentátem z února 2005. Izrael jakýkoli podíl na atentátu odmítá.

„To, co jsem ukázal, není absolutní důkaz, ale mělo by to otevřít dveře k úvaze o možné vině Izraele. Za pět let vyšetřování se nikdo v Libanonu k této teorii nepřiblížil,“ říká Nasralláh. Ten ukázal záběry, které Hizballáh více než deset let zachytával z izraelského špionážního letadla. Na izraelských záběrech jsou vidět obrázky z pobřežní silnice, kudy Harírí jezdil do parlamentu. Na videu jsou také záběry jeho domu a domu jeho bratra.

Na záznamech, které Nasralláh zveřejnil, ale nikde není vidět Harirírho kolona, nejsou navíc ani datovány. Podle Nasralláha ale tyto záběry vrhají na Izrael stín podezření z vraždy Harírího. „Mám tyto filmy a ten Izraelec, který je pořídil, by na to měl odpovědět, protože to on se na ta místa několikrát a z různých úhlů zaměřil,“ řekl Nasralláh.

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Jossi Levy označil Nasralláhova slova za „směšné výmysly“, vycházející z „velmi vážného podezření o vině Hizballáhu na Harírího smrti“.

Harírí a dalších 20 lidí zahynulo při atentátu v Bejrútu v únoru 2005. Útok byl připisován Sýrii a jejím spojencům v Libanonu. Kdo za atentátem stojí, ale dosud nebylo objasněno, loni proto byl zřízen zvláštní mezinárodní soud pro Libanon. Ten nyní oznámil, že vznese obvinění proti osobám, z nichž některé by měly být členy Hizballáhu. Tato šíitská strana má za sebou Sýrii a její ozbrojené křídlo bojuje proti Izraeli. Možnost obvinění Hizballáhu z Harírího smrti v Libanonu vyvolává politické napětí.