OSN: Pákistán po katastrofálních záplavách potřebuje pomoc

Islámábád - OSN hodlá vyzvat mezinárodní společenství, aby přispělo na mimořádnou pomoc pro Pákistán, který zažívá katastrofální záplavy. Postihly už 14 milionů lidí a 1 600 jich nepřežilo. Povodňová vlna se teď ze severu postupně přesouvá na jih. V provincii Sindh kvůli tomu opustily domovy 2 miliony lidí. Další 2 miliony se nemají kam vrátit.

Poté, co začala voda ohrožovat v provincii Paňdžáb čtvrtmilionové město Mazaffargarh, nastal hromadný úprk. V provincii už voda zaplavila přes půl milionu hektarů polí, je zde proto nedostatek potravin, a rychle tak stoupají jejich ceny. Stále kritická je situace v údolí Svát, kde je po záplavách odříznuto asi 600 tisíc lidí, záchranáři se k nim dostávají jen těžko.

Mezi lidmi v postižených oblastech roste zlost, že vláda není a nebyla schopná jim včas pomoct. Prezidentovi Zardárímu nemohou odpustit, že během katastrofy odcestoval do Evropy. Místní své naděje obracejí k armádě, která vzala záchranné operace do svých rukou. „Naše domy se hroutí a všechno, co můžu říct o Zardárím, je, že jeho vládu to ani nevzrušilo. Vláda se má chovat jako rodič. A pokud rodič opustí své děti, které jsou v nesnázích, a odjede do ciziny, je to skandální,“ říká Daraz Gul.

Radikální islámské hnutí Tálibán vyzvalo vládu, aby nepřijímala zahraniční pomoc, a udržela si tak suverenitu a nezávislost. Tálibán již také napadl západní humanitární skupiny v Pákistánu a vyzval je, aby opustily zemi. Zároveň je obvinil z realizování západní propagandy.

Češi v Kašmíru jsou v pořádku

Záplavy sužují i Indii a Čínu a Severní Koreu. V indické části Kašmíru se počet obětí zvýšil na 165 a asi 200 lidí se pohřešuje. Byla zde potvrzena smrt i pěti Evropanů, z toho tří Francouzů, jednoho Itala a jednoho Španěla. Podle odhadu českého ministerstva zahraničí je v oblasti také několik desítek českých turistů, přesný počet není znám. Ministerstvo však ujistilo, že se nikomu z nich nic nestalo a nikdo z Čechů není ohrožen na životě. Úřady jsou s nimi v kontaktu.

V Číně zabily povodně a sesuvy půdy už 227 lidí. V KLDR se asi 10 tisíc obyvatel města Sinudžu u čínských hranic muselo před vodou uchýlit do veřejných budov. Červený kříž oznámil, že náhlé záplavy zničily v celé zemi tisíce domů.

Pomoc pro Pákistán

Sbírka organizace ADRA
č. ú. 4028 4028/0300, variabilní symbol 300

Sbírka organizace Člověk v tísni
č. ú. 5098 5098/0300
Dárcovská SMS ve formě DMS PAKISTAN na číslo 87777

Sbírka organizace Charita
č. ú. 3933682/0800, variabilní symbol 132
Dárcovská SMS ve formě DMS POMOCPAKISTAN na číslo 87 777

Záplavy v Pákistánu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24