Překvapení se nekonalo: Vláda Radičové získala důvěru parlamentu

Bratislava – Slovenský parlament dnes podle očekávání odsouhlasil programové prohlášení vlády, čímž zároveň vyslovil důvěru kabinetu premiérky Ivety Radičové. Vládu podpořilo všech 79 koaličních poslanců ze 145 přítomných zákonodárců. Mezi priority programového prohlášení patří ozdravení veřejných financí, boj proti korupci nebo vymahatelnost práva. Hlasování předcházela několikadenní debata provázená ostrými slovními přestřelkami mezi opozicí a vládními poslanci.

Poslanci vládní koalice obviňovali vládu bývalého premiéra Roberta Fica z rozkladu veřejných financí a růstu korupce, Fico zase vládní program označil za nejasný, všeobecný a zavádějící. Současnou vládu také obvinil z očerňování bývalého kabinetu. Všech 66 opozičních poslanců programové prohlášení nepodpořilo.

Podle některých poslanců současné vládní koalice má bývalá Ficova vláda podíl na rozvratu veřejných financí a nárůstu korupce. Na stav, v němž zemi přebírá současný kabinet, si v proslovu na závěr parlamentní debaty stěžovala také premiérka Radičová. Ohradila se také proti „nekulturnímu“ jednání a vyjadřování některých opozičních poslanců.

V parlamentu dnes došlo i na fyzický útok, když místopředsedkyně opoziční nacionalistické Slovenské národní strany Anna Belousovová dala facku poslanci za vládní stranu Svoboda a Solidarita (SaS) Igoru Matovičovi. Důvodem bylo oslovení „Anča“, které Matovič v souvislosti s Belousovovou použil ve svém článku.

Matovič je jedním ze čtyř poslanců za SaS, kteří jsou členy nezávislého občanského hnutí Obyčejní lidé. Zástupci Obyčejných lidí se do Národní rady probojovali z posledních míst kandidátky SaS díky preferenčním hlasům. Čtveřice nedávno vyvolala pozdvižení, když hrozila odepřením parlamentní poslušnosti v křehké vládní koalici.