Začíná ramadán, největší muslimský svátek

Gaza - Dnes začíná největší muslimský svátek, postní měsíc ramadán. Jeden a půl miliardy muslimů z celého světa musí přes den dodržovat půst a neměli by ani pít a kouřit. Při modlitbách si připomínají zjevení prvních veršů koránu proroku Mohamedovi. Jíst se může před rozbřeskem nebo po setmění. Půst se týká muslimů počínaje věkem dospívání, jíst mohou děti, staří i cestující lidé a těhotné nebo kojící ženy. Letošní ramadán potrvá do 9. září.

Ramadán je měsícem modliteb a odříkání. Věřící mají bojovat s pozemskými svody a lákadly. Za denního světla se postí, neměli by pít ani kouřit nebo mít sexuální styk. Jíst můžou až po setmění nebo před ranním rozbřeskem, což je pro mnohé muslimy za horkých letních dnů namáhavé. V některých oblastech se během dne dokonce nepije ani voda. Ve městech se tak ramadán projevuje častou večerní všeobecnou nervozitou, kdy každý spěchá k rodinnému stolu za prvním jídlem dne.

Při večerních rodinných setkáních se tak podávají pestrá menu včetně hojných sladkostí. Na ramadán se letos těší i muslimové v palestinském pásmu Gazy. Po uvolnění izraelské blokády se tamní obchody zaplnily zbožím. Nechybí datle, cukroví, olivy a ani další lahůdky. Letos navíc do pásma opět proudí zboží ze západního břehu Jordánu, takže je sortiment mnohem bohatší. „Byli jsme ve vězení, nic tu nebylo. Teď už je zboží dostupné. Ale stejně moc neprodáváme, lidi jsou bez práce,“ říká jeden z majitelů obchodů v Gaze.

Video Studio 6 o ramadánu
video

Studio 6 o ramadánu

Půst začíná s prvním srpkem měsíce

Výpočet data, kdy začnou slavnosti ramadánu, se odvíjí od měsíčního cyklu. „Počítá se podle fází Měsíce. Ramadán je devátým z dvanácti měsíců lunárního kalendáře. Tím, že začíná nová fáze, začíná i půst. Podle většiny islámských učenců musí být možné Měsíc spatřit aspoň teoreticky,“ uvedl islámský teolog Emir Omič s tím, že včera srpek Měsíce spatřili v Jižní Americe a některých místech Saúdské Arábie. Týž večer před začátkem ramadánu se koná první, zahajovací modlitba.

Viditelnost srpku Měsíce ovlivňuje i datum začátku ramadánu v jednotlivých zemích. Pozorování se totiž budou lišit podle zeměpisných šířek daných států. Zatímco prvním dnem ramadánu v asijských zemích má letos být středa, v Severní Americe čtvrtek. Omič dodal, že z arabských zemí začne ramadán zítra v Ománu.

Ramadán potrvá do začátku září

Letošní ramadán potrvá do 9. září, kdy by měl začít dvoudenní svátek ukončení půstu neboli íd al-fitr. Je spojen zejména s velkými rodinnými sešlostmi. Den před ním lidé většinou rozdávají chudým jídlo, o svátku pak vstávají časně, něco lehkého snědí a potom se vydají na zvláštní modlitby do mešit. Následují oslavy v rodinách, kde se scházejí všichni příbuzní či v restauracích a hotelech při nákladných večeřích.

Muslimka
Muslimka
Více fotek
  • Muslimka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1813/181287.jpg
  • Korán autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1508/150742.jpg
  • Islám autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1595/159465.jpg
  • Muslimové při modlitbě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/427/42632.jpg