V Británii se přiznali Češi obvinění z fingovaných sňatků

Liverpool – Britská justice řeší případ skupiny Čechů, která fingovanými sňatky pomáhala nelegálním přistěhovalcům k pobytu v Británii. Za sňatek si účtovali šest až deset tisíc liber (téměř 300 000 korun). Informaci přinesl list Daily Mail. Skupina nejméně šesti lidí – tří mužů a tří žen – se podle deníku ke sňatkovým podvodům přiznala minulý měsíc. Nyní jim hrozí až sedmiletý trest odnětí svobody. Rozsudek má být vynesen v září.

Český gang sňatkových podvodníků využíval toho, že jako občané Evropské unie mohli dopomoct ilegálním přistěhovalcům k pobytu v Británii. Činnosti se po dva roky dopouštěl v okolí Liverpoolu a Manchesteru a jeho členové byli zatčeni už letos v únoru.

Skupina byla odhalena poté, co se britští úředníci zaměřili na nesrovnalosti ve svatebních obřadech a neobvyklé sňatky mezi Čechy, Nigerijci a Syřany. Brity zarazilo například to, že ženich měl při obřadu na obleku cenovku nebo že nevěsta krátce po svatebním aktu nacpala své šaty do igelitové tašky.

Jeden z falešných stavebních párů tvořený Čechem a Nigerijkou byl zadržen jen krátce před obřadem. „Když zaplatili poplatek, využili pro svatební obřad anglikánskou církev. Zneužili důvěřivosti kněze z oblasti s rychle se měnící populací, kterého nenapadlo, že by v obřadu mohlo být něco v nepořádku,“ informoval Daily Mail inspektor pro přistěhovalectví Dave Magrath. Třem členkám gangu bylo 26, 22 a 26 let, mužským 31, 37 a 42. Byly prý mezi nimi osoby se jmény Aneta Belová, Nela Giňová nebo Roman a Vladimír Murkovi.

Nejedná se zdaleka o první případ, kdy Češi v Anglii realizovali falešné sňatky. Britská média zaznamenala případ údajné Češky Andrey Kalejové, která si v červenci chtěla podvodně vzít o 15 let staršího Pákistánce. Policie ji prý i s nastávajícím zadržela rovněž těsně před uzavřením sňatku. Kalejová prý zůstala dva dny v cele přímo v luxusních tyrkysových svatebních šatech. Před soudem by se žena měla objevit v září.

Sňatkové podvody trápí Velkou Británii dlouhodobě. Statistiky pro rok 2009 v lednu odhalily, že počet podvodných manželství v Británii vzrostl o 54 procent oproti roku 2008. Evidují 530 odhalených případů. V souvislosti s tím byl také minulý měsíc shledán vinným anglikánský duchovní Alex Brown za podíl na největším svatebním podvodu v historii. Brown v přímořském St. Leonards v hrabství Východní Sussex oddal 360 nelegálních přistěhovalců.