Americké vojáky v Iráku nahradí žoldáci

Bagdád - Americké vojáky v Iráku pravděpodobně nahradí žoldáci. Dál tak poroste role soukromých bezpečnostních agentur, které již nyní v zemi mají silné zastoupení. Spojené státy chtějí stáhnout své bojové jednotky ke konci srpna. Podle některých vysokých iráckých důstojníků to je ale předčasné: irácká armáda ještě není připravena převzít kontrolu nad bezpečností v zemi. Padesát tisíc Američanů má vycvičit Iráčany do konce roku 2011 a potom všichni Irák opustí.

Zaměstnanci bezpečnostních agentur budou mít podle týdeníku Newsweek například na starost zneškodňování bomb či budou fungovat jako síly rychlého nasazení. Jen během prvních čtyř roků války, která začala americkým útokem na režim tehdejšího iráckého diktátora Saddáma Husajna v březnu 2003, přitom Spojené státy za soukromé bezpečnostní služby utratily až deset miliard dolarů.

Žoldáci podle Newsweeku budou důležití pro americké ministerstvo zahraničí, které od září bude mít bezpečnost v Iráku na starost. Očekává se proto, že ministerstvo najme až 7000 zaměstnanců bezpečnostních agentur oproti současným asi 2700. Po armádě navíc zdědí asi 1000 bezpečnostních úkolů, jako je například ochrana civilistů. Deník The Washington Post nicméně ve středu varoval, že by na to úřad kvůli rostoucím nákladům nemusel mít peníze: v současnosti mu chybí kolem 400 milionů dolarů.

Video Rozhovor se Sergejem Daniločkinem
video

Rozhovor se Sergejem Daniločkinem

Podle Newsweeku navíc není jasné, zda ministerstvo zahraničí bude schopné na bezpečnostní agentury náležitě dohlížet. Mezi nejznámější incidenty, které měli na svědomí zaměstnanci bezpečnostních služeb, patřila střelba při ochraně amerického diplomatického konvoje v září 2007. Pracovníci firmy Blackwater, nyní působící pod názvem Xe Services, tehdy zabili 17 civilistů.