Komorowski odhalil pamětní desku obětem leteckého neštěstí u Smolensku

Varšava - Polský prezident Bronislaw Komorowski odhalil pamětní desku obětem dubnového leteckého neštěstí u Smolensku, při němž zahynul jeho předchůdce Lech Kaczyński. Polská veřejnost je ale v posledních dnech rozdělena na dva nesmiřitelné tábory, které se mezi sebou přou o to, jakým způsobem má být uctěna památka bývalého prezidenta. Ten společně se svojí chotí a dalšími 94 lidmi zahynul na palubě vládního letounu, který se 10. dubna zřítil nedaleko ruského Smolensku. Komorowski dnes zároveň u příležitosti oslav dne polské armády převzal vrchní velení nad ozbrojenými silami.

Neoficiálním symbolem smolenské tragédie se stal dřevěný kříž, který krátce po neštěstí vztyčili poblíž prezidentského paláce polští skauti. Někteří liberálně smýšlející politici a občané ale nesouhlasí s umístěním náboženského symbolu na veřejném prostranství. Nedávné rozhodnutí o přesunutí kříže do nedalekého kostela svaté Anny ovšem zase vyvolalo ostré protesty ve druhém táboře. Zastánci kříže proto u provizorního pomníku drží hlídky a nehodlají se jej vzdát, dokud nebude na jeho místě postaven odpovídající pomník. 

Bronislaw Komorowski, který se prezidentského úřadu ujal před týdnem, se v posledních dnech snažil rozepře uklidnit. Ve čtvrtek nechal na prezidentský palác umístit pamětní desku s vyrytým křížem. Dnes zase odhalil další desku v posádkovém kostele polské armády. Podle šéfa prezidentské kanceláře Jacka Michalowského budou v kapli prezidentského paláce odhaleny ještě další dvě pamětní desky. Zástupci opozice, kteří jsou zastánci památníku na místě dřevěného kříže, tyto kroky ocenili. Zároveň ale zdůraznili, že pouhé pamětní desky na uctění památky obětí tragédie nestačí.