Petraeus pro NBC: Prezidentem být nechci, chci chytit Usámu

Washington - Nový velitel spojeneckých sil v Afghánistánu David Petraeus popřel v rozhovoru pro stanici NBC spekulace, že by chtěl v budoucnu usilovat o prezidentský post. Politické ambice nemá a chce se podle svých slov soustředit hlavně na zlepšení situace v Afghánistánu a dopadnout Usámu bin Ládina. Do čela 150 tisíc amerických a spojeneckých vojáků se Petraeus postavil minulý měsíc.

Bílý dům doufá, že populární 57letý generál dokáže nepříznivý vývoj v Afghánistánu zvrátit stejně jako v Iráku, kde také velel americké misi. Petraeus si rovněž vyhrazuje právo doporučit Bílému domu správný čas, kdy se mají americké jednotky z Afghánistánu stahovat. Rok 2011 určil prezident Barack Obama loni, když rozhodl o posílení afghánské mise. „Ten termín je od začátku podmíněný. Pokud to dovolí podmínky, začne předávání pravomocí afghánským úřadům a ozbrojeným silám. Až pak bude zodpovědné začít snižovat stavy našich vojáků,“ vysvětlil generál v rozhovoru pro NBC.

David Petraeus, velitel spojeneckých sil v Afghánistánu:

„Zajetí nebo zabití Usámy bin Ládina je důležité pro všechny, kteří bojují proti terorismu.“

Video Petraeus pro NBC přiblížil strategii v Afghánistánu
video

Petraeus pro NBC přiblížil strategii v Afghánistánu

Petraeus potvrdil, že hlavním cílem v Afghánistánu zůstává zadržet šéfa al-Káidy Usámu bin Ládina; ztráta tohoto symbolu amerického odporu by totiž podle něj zasadila povstalcům velkou ránu.

Generál kritizoval také nedávné úniky tajných materiálů na serveru Wikileaks. Podrobnosti v dokumentech totiž podle něj ohrožují Američany i Afghánce, kteří s nimi spolupracují.

Počet padlých vojáků překročil dva tisíce

Počet zabitých zahraničních vojáků v Afghánistánu už přesáhl dva tisíce. Neoficiální statistiky se vedou od roku 2001, kdy USA a jejich spojenci spustili invazi do země. Šedesát procent padlých jsou Američané. Červenec byl pro americké vojáky z pohledu ztrát nejhorším měsícem od začátku boje proti Tálibánu: zemřelo 66 vojáků.

Oběti spojenců v Afghánistánu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24