Tálibán ukamenoval dvojici za údajné cizoložství

Kunduz - Členové extremistického hnutí Tálibán v severoafghánské provincii Kunduz v neděli ukamenovali ženu a muže, které obvinili z cizoložství. Třiadvacetiletá žena a osmadvacetiletý muž, kteří byli podle agentury Reuters v jiných manželských svazcích, odešli ze své vesnice a členové Tálibánu je zajali, když se vraceli zpět. Odsoudili je k smrti ukamenováním před stovkou přihlížejících, většinou příslušníků a spojenců zmíněného islamistického hnutí. Německý titul Der Spiegel upozornil na fakt, že k ukamenování došlo nedaleko tábora německých spojeneckých vojsk.

„Tálibán je odsoudil k smrti ukamenováním a lidé z davu na ně házeli kameny, dokud pár nezemřel,“ řekl podle agentury AFP jeden ze svědků popravy, která se odehrála na poli u vesnice Mullá Kuli a při níž dvojice stála s rukama svázanýma za zády. Asi hodinu jízdy od místa popravy přitom sídlí tábor německých vojáků. Podle Spieglu případ jen dokládá malý vliv, který v Kunduzu mají spojenecká vojska a místní policie.

Podle policie údajně o zadržení muže a ženy požádaly jejich rodiny. „Pár se přiznal, že chtěl společně utéci. Byli tedy ukamenováni k smrti,“ prohlásil zmíněný velitel Tálibánu, kterému se poslední dva roky daří získávat stále větší vliv v této oblasti na severu země, která byla dosud poměrně stabilní.

V regionech pod kontrolou povstalců mají v rukou justici soudci z řad Tálibánu, a nikoliv kábulská vláda. Přesto jsou případy odsouzení k smrti mnohem řidší než v době, kdy Tálibán ovládal většinu země (1996-2001). Tálibán prosazuje striktní podobu islámského práva šaría, například nechal amputovat ruce či nohy osobám uznaným vinnými z krádeže.

Podle šaríi sexuální vztah před manželstvím je trestán stovkami ran bičem. Za mimomanželské vztahy toto právo stanoví trest smrti. Minulý týden afghánské úřady i obránci lidských práv obvinili Tálibán ze zbičování a následného zastřelení pětatřicetileté těhotné vdovy v severozápadní provincii Badghís.