Kalifornští homosexuálové si na společné sňatky zatím počkají

San Francisco (USA) - V americkém státě Kalifornie nemohou homosexuální páry přinejmenším do začátku prosince uzavírat sňatky. Rozhodl o tom v pondělí odvolací soud v San Francisku. Verdikt je vítězstvím pro stoupence kalifornského zákona zakazujícího svatby homosexuálů, kteří se odvolali proti rozhodnutí federálního soudce Vaughna Walkera ze začátku srpna. Walker tehdy uvedený zákon označil za protiústavní a od poloviny tohoto týdne chtěl sňatky gayů a lesbiček opět povolit.

Odvolací soud chce uspořádat další slyšení ve věci 6. prosince, kdy by se mělo objasnit, zda vůbec bylo možné vznést proti Walkerovu rozhodnutí odvolání. Do té doby nesmějí být v Kalifornii uzavírány žádné sňatky osob stejného pohlaví. Kalifornští zákonodárci před dvěma lety schválili možnost sňatků pro homosexuální páry, v listopadu 2008 se však proti tomu postavili v referendu kalifornští občané.

Soudní proces, který má rozhodnout, zda americká ústava dává jednotlivým státům právo zakázat sňatky osob stejného pohlaví, začal u federálního soudu v kalifornském San Francisku letos v lednu na základě žaloby několika homosexuálních párů. Spor rozdělil společnost na dva tábory. Odpůrci homosexuálních sňatků tvrdí, že zákaz je nutný pro ochranu tradičního manželství a výchovy dětí. Homosexuálové a jejich sympatizanti ho vnímají jako porušení občanských práv. Právní experti jsou toho názoru, že konečné rozhodnutí padne teprve u Nejvyššího soudu USA ve Washingtonu.

Pochod homosexuálů v San Franciscu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Noah Berger