V Brazílii objeven kontejner s odpadem, prý je z Česka

Rio Grande (Brazílie) - Brazilské úřady objevily v přístavu Rio Grande na jihu země kontejner s 22 tunami nelegálního odpadu. Náklad pochází podle tamních úřadů z Česka. Do Brazílie se kontejner, v němž měly být oficiálně plasty, dostal na lodi plující z Hamburku. České ministerstvo životního prostředí zatím informace o českém původu nákladu nepotvrdilo.

V kontejneru pro brazilskou firmu Recoplast inspektoři nalezli „kontaminované usazeniny“, špinavé obaly na čistící prostředky, použité jednorázové plenky či blíže neupřesněný kontaminovaný odpad, upřesnil brazilský deník Diário Popular. Podle serveru Últimas Notícias kontejner obsahoval i potravinové obaly a zbytky krmiva pro zvířata. V průvodních dokumentech bylo údajně napsáno, že obsah kontejneru pochází z Česka. Náklad byl objeven 3. srpna a dnes byl vrácen do přístavu v jižním cípu Brazílie.

V hamburském přístavu podle DPA o případu ještě nemají žádné informace. „Zjišťujeme, zda jsou v pořádku dokumenty a náklad kontrolujeme jen, když se nám zdá něco v nepořádku,“ sdělil podle DPA mluvčí hamburské celnice. Denně je v tomto přístavu odbaveno asi 22.000 kontejnerů. 

Video Reportáž Hany Scharffové a Zuzany Tvarůžkové
video

Reportáž Hany Scharffové a Zuzany Tvarůžkové

Korejská firma Hanjin Shipping, která kontejner do Brazílie dopravila, dostala pokutu 1,5 milionů realů (asi 16,5 milionu Kč). Náklad musí odvézt zpět do Německa do deseti dnů od obdržení úředního rozhodnutí, tedy do 23. srpna, jinak na ni bude uvalena další pokuta. Pokutu 400.000 realů (zhruba 4,4 milionu Kč) dostala i firma Recoplast, oznámila brazilská vládní agentura pro životní prostředí Ibama.

Kontejner podle brazilských serverů nechala z Hamburku vypravit hongkongská firma Dashan. Šéf Recoplastu Daniel Marcon agentuře AP řekl, že se odvolá, protože si objednal čistý plast.

Obchodní rada českého velvyslanectví v hlavním městě Brasílii Petr Kvaček řekl, že ambasáda si od brazilských úřadů vyžádala kvůli prostudování podkladovou dokumentaci. Ještě ji ale neobdržela. České ministerstvo životního prostředí sdělilo, že prozatím informace o kontejneru s nebezpečným odpadem pocházejícím údajně z Česka nemůže potvrdit. Od příslušných brazilských ani německých úřadů neobdrželo oficiální vyrozumění.

Podobné případy nejsou vzácné. Chudší země se stávají smetištěm těch bohatých. Polsko, Rumunsko a Česko čelily přílivu německého a rakouského smetí. Odpad ale putuje i dál. Před třemi týdny dostala britsko-nizozemská firma pokutu 1 milion eur za to, že před čtyřmi lety zamořila Pobřeží slonoviny jedovatým materiálem. Zemřelo tam nejmíň 15 lidí, tisíce dalších nesou následky.

Následky po kontaktu s toxickým odpadem
Následky po kontaktu s toxickým odpadem