Asterix jí u McDonald's? Francouzi jsou zděšeni

Paříž - Bouři nesouhlasu francouzských fanoušků Asterixe vyvolala reklama sítě rychlého občerstvení McDonald's, na níž si tento neohrožený komiksový galský bojovník proti panství cizáků pochutnává na hamburgeru a smažených brambůrkách. Na reklamní tabuli jsou Asterix a jeho přátelé zobrazeni na hostině, která vypadá tradičně - včetně barda Trubadixe přivázaného ke stromu - až na to, že se odehrává v „mekáči“.

„Hrdina mého dětství obětovaný jako kanec! Kdo bude další?“ citovala agentura Reuters názor jednoho bloggera. Druhý píše: „To je ironie! Nepokořitelný Asterix dělá reklamu nájezdníkům.“

Reklama s Asterixem je jedna ze tří z nové kampaně, kterou McDonald's rozjel. Na dalších dvou jsou Popelka, jak zajíždí do McDrive, a přízrak z filmu Vřískot, jak do sebe láduje Big Mac.

McDonald's je ve Francii považován za ztělesnění nechutné prefabrikované stravy, jakou tam na úkor tradiční francouzské kuchyně šíří Američané, a pro určitou část levice je to ztělesnění nežádoucí amerikanizace. V roce 1999 padla jedna provozovna McDonald's za oběť odpůrcům globalizace vedeným známým aktivistou Josém Bovém.