Obama není muslim, ale křesťan, ujišťuje Bílý dům

Washington – I když si skoro každý pátý Američan myslí, že Barack Obama je muslim, americký prezident je křesťan a denně se modlí. Řekl to dnes mluvčí Bílého domu Bill Burton v reakci na nedávný průzkum veřejného mínění. Ten ukázal, že za muslima považuje Obamu 18 procent Američanů - o sedm procent víc než vloni. Mezi republikány je to dokonce 34 procent. Bílý dům přičítá omyl „dezinformační kampani“ prezidentových politických odpůrců. Sám Obama o sobě říká, že jeho víra vychází z černošské křesťanské tradice.

Jen třetina Američanů podle průzkumu považuje Obamu za křesťana. Zbytek respondentů nedokázal prezidentovo vyznání vůbec určit. Američané ale netápou jen v otázce Obamovy víry. Více než třetina jich podle nedávné ankety zpravodajské televize CNN pochybuje, zda se Obama opravdu narodil na Havaji. Každý desátý z nich dokonce považuje za jisté, že není rodilým Američanem.

Barack Hussein Obama se narodil 4. srpna 1961 v havajském Honolulu, jak dokládá řada dokumentů: záznamy havajské zdravotnické instituce, přezkoumání nezávislým úřadem či oznámení o narození v havajských novinách. Jeho otec byl ekonom a pocházel z Keni, matka pak běloška z amerického Kansasu. Rodina se rozpadla, když byly Barackovi dva roky.

Barack Obama
Barack Obama