Počítačové simulace používané na stavbách odhalily tajemství praptáka

New York - Mechanické simulace používané především ve stavebnictví pomohly týmům argentinských a severoamerických vědců vyřešit hádanku, jak lovil prehistorický pták pojmenovaný Andalgalornis. Obýval Jižní Ameriku před šesti miliony let a vyznačoval se velkou lebkou zakončenou mohutným zobákem. S výškou metr a 40 centimetrů a 40 kily váhy patřil k obávaným predátorům.

„Použití této techniky ukázalo, že lebka Andalgalornise byla uzpůsobená tak, aby mohl kořisti velkou silou vyškubávat maso. K tomu musel použít velkou vertikální sílu a v podstatě vůbec nehýbat hlavou do stran, aby se nezranil,“ vysvětlil paleontolog Federico Degrange.

Simulace ukázaly, že tito praptáci nejspíš svou kořist obíhali a krátkými údery masivním zobákem ji ubíjeli k smrti. Vždy zaútočili a stáhli se zpět. Lebku používali, jako by byla sekerou. Andalgalornisové pobíhali v oblasti dnešní severozápadní Argentiny, vlastní silou se od země odlepit nedokázali.

Video Vědci odhalili tajemství prehistorického ptáka
video

Vědci odhalili tajemství prehistorického ptáka

Ještě nikdy podobná metoda paleontologům tolik nepomohla. „Je to poprvé, co byla tato biomechanická analýza použita tak komplexně při zkoumání lebky ptáků, respektive praptáků,“ doplnil Degrange.

Lebka praptáka Andalgalornis
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24