Komise neumožnila Wyclefu Jeanovi kandidovat na prezidenta Haiti

Port-au-Prince (Haiti) - Zpěvák Wyclef Jean se nemůže v listopadových volbách ucházet o post prezidenta na rodném Haiti. Haitská volební komise pozdě v pátek místního času rozhodla, že Jean nesplňuje několik zákonných požadavků, uvedla dnes agentura Reuters. Tato chudá ostrovní republika byla vážně poničena lednovým zemětřesením, během kterého zahynulo víc než čtvrt milionu lidí. Sedmatřicetiletý Jean, který je na zbídačeném Haiti značně populární, tak byl vyškrtnut ze seznamu uchazečů o úřad hlavy států. Jako kandidát se zaregistroval na začátku srpna.

Volební komise oznámila, že spolu s Jeanem vyškrtla dalších 14 uchazečů a že přijala 19 kandidátů. Oprávněnost jeho kandidatury byla zpochybňována, protože v zemi před volbami soustavně nežil pět let. Jean podle AP prohlašoval, že podmínku soustavného pobytu nemůže splnit, když od roku 2007 působí jako haitský velvyslanec na volné noze. Dosavadní prezident René Préval se o třetí prezidentský mandát ucházet nemůže.

Wyclef Jean:

„S těžkým srdcem musím sdělit, že volební komise na Haiti mě vyřadila z boje o prezidenta této země. Ačkoli s rozhodnutím nesouhlasím, přijímám konečný verdikt komise s respektem.“

Jean se narodil nedaleko haitské metropole Port-au-Prince, ale vyrostl v New Yorku. Na trojnásobného držitele hudebních cen Grammy Gramy pohlíželi na Haiti, kde je polovina obyvatel mladších jednadvaceti let, jako na přicházející naději a inspiraci. Haiti získalo nezávislost na Francii v roce 1804 po povstání otroků. Pověst místních politiků je ale v troskách po desetiletích korupce, násilí, intrik a paktování se s minulými vojenskými diktaturami.