Šéf WikiLeaks není ve Švédsku podezřelý ze znásilnění

Stockholm - Švédská prokuratura stáhla zatykač na zakladatele WikiLeaks Juliana Assangeho, který měl být podezřelý ze znásilnění. Zatykač prokuratura vydala v pátek, teď obvinění označila za neopodstatněné. Organizace WikiLeaks, která prosazuje důslednou svobodu všech informací, nedávno zveřejnila 90 tisíc utajovaných dokumentů americké armády o válce v Afghánistánu. Americké úřady začaly zasahovat proti spolupracovníkům organizace například výslechy při příletu do Spojených států.

Julian Assange měl být podezřelý z toho, že před týdnem ve Švédsku znásilnil jednu ženu a další obtěžoval. Švédská prokuratura ale obvinění ze znásilnění označila za nepodložené a stáhla zatykač, který na něj vydala švédská policie. „Prokurátor rozhodl, že už není důvod se domnívat, že pan Assange se dopustil znásilnění, a proto zatykač už neplatí,“ řekla mluvčí úřadu Karin Rosanderová.

Organizace WikiLeaks obvinění svého šéfa od začátku odmítala, na sociální síti Twitter zveřejnila vyjádření, že jde jen o „špinavou hru“, jejímž cílem je odvést pozornost od jiných věcí. I sám Assange obvinění odmítl. „Zajímavou otázkou je, proč tato obvinění přicházejí právě v této době. Policie mě nekontaktovala. Ta obvinění jsou nepravdivá,“ brání se.

Video Assange už není obviněn
video

Assange už není obviněn

Koncem července server WikiLeaks zveřejnil takřka 77 tisíc tajných dokumentů o spojeneckých operacích v Afghánistánu. Vyvolal tím mediální smršť a ostrou kritiku Pentagonu, podle nějž server prý ohrozil bezpečnost informátorů a účastníků operací. WikiLeaks chce navíc v následujících dnech zveřejnit dalších 15 tisíc dokumentů.