Van Goghův obraz ukradený v Káhiře se stále pohřešuje

Káhira - Cenný obraz nizozemského malíře Vincenta van Gogha Vlčí máky, který byl v sobotu ukraden z muzea v Káhiře, se stále pohřešuje. Uvedl to egyptský ministr kultury Farúk Husní. Ten původně oznámil, že se odcizené dílo po několika hodinách našlo u dvojice Italů, kteří s ním chtěli vycestovat ze země. Později to však popřel. „Dostal jsem nepřesnou informaci, ta malba je stále nezvěstná,“ citoval Husního zpravodajský server BBC. Dílo s odhadovanou hodnotou 50 milionů dolarů (asi miliarda korun) bylo podle Husního dřívějšího prohlášení vyříznuto a vyňato z rámu po otevření Muzea Mahmúda Chalíla, které nabízí jednu z nejvýznamnějších sbírek evropského umění 19. a 20. století na Blízkém východě. Obraz je znám i pod názvem Váza s květinami.

Ministerstvo kultury po zjištění krádeže přijalo preventivní opatření na letištích a v přístavech, aby se zabránilo vyvezení obrazu do ciziny. Husní následně médiím sdělil, že egyptská policie „zadržela na letišti v Káhiře dvě osoby italské národnosti, muže a ženu, s ukradeným obrazem“. To se však ukázalo jako omyl.

Podle tiskové agentury Mena dva mladí Italové vzbudili na letišti podezření, když odešli na toaletu a vzápětí z budovy rychle zmizeli. Italská agentura Ansa napsala, že podezřelý pár byl součástí skupiny turistů, která v sobotu muzeum navštívila. Husní upřesnil, že během soboty zavítalo do zmíněného muzea pouze deset lidí.

Pátrání po zlodějích komplikuje nefunkčnost bezpečnostního kamerového systému v muzeu. „Nefunguje už hodně dlouho, stejně jako alarm. Nemáme proto žádnou stopu,“ řekl zaměstnanec ochranky muzea. Ví se tak pouze, že obraz zmizel v sobotu. Zloděj vyřízl obraz z rámu a odešel.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Muzeum, které má ve sbírkách i díla Moneta, Gauguina nebo Renoira, je až do odvolání uzavřené. Už delší dobu do něj netekly žádné investice. Ministerstvo totiž připravuje celkovou rekonstrukci a nechtělo financovat dílčí opravy. Nic na tom nezměnil ani fakt, že potřebné peníze na celkovou opravu úředníci nesehnali, začátek prací proto už byl několikrát odložen.

Plátno o rozměrech 30 krát 30 centimetrů, které van Gogh údajně namaloval v roce 1887, tedy tři roky před svou smrtí, bylo ukradeno už podruhé. Poprvé se tak stalo v roce 1977, o dva roky později bylo údajně nalezeno v neupřesněné lokalitě v Kuvajtu. Egyptská policie tehdy pouze uvedla, že jí místo úkrytu prozradili tři zatčení. Nikdy ale nebylo zveřejněno, zda byli pachatelé krádeže zadrženi a potrestáni.

V roce 1979 byl ale v Londýně prodán duplikát ukradeného van Goghova díla za 43 milionů dolarů, což pak vyvolalo v Egyptě debatu, zda vrácené plátno nebylo ve skutečnosti padělkem.

Muzea Mahmúda Chalíla
Muzea Mahmúda Chalíla