Maďarský exprezident napodruhé prošel do Komárna bez problémů

Komárno - Dnes už bývalý maďarský prezident László Sólyom se na jižním Slovensku zúčastnil pamětního obřadu u sochy někdejšího uherského panovníka Štěpána. Vloni, když Slováci sochu odhalovali, prezidenta přitom na místo nepustili. On ale tenkrát slíbil, že se sem vrátí. A to dnes také splnil.

Bývalý maďarský prezident přesně rok poté, co ho Slováci odmítli pustit k soše svatého Štěpána v Komárně, znovu vyrazil na stejné místo. Tentokrát se ale jeho návštěva obešla bez incidentů. Stejně jako před rokem Sólyom vkročil na most mezi slovenským a maďarským Komárnem, dnes ale došel na jeho druhý konec. Jako soukromá osoba se na Slovensku zúčastnil kladení věnců k soše svatého Štěpána. 

V Komárně ho kromě nejvyšších představitelů města přivítalo asi 6 stovek lidí. Na úvod oslav zazněly slovenská a maďarská hymna. Sólyom pak na místě pronesl projev o historickém významu svatého Štěpána.

Video Vstup Olgy Bakové
video

Vstup Olgy Bakové

Maďarský prezident László Sólyom se loni 21. srpna vydal do jihoslovenského Komárna. Bratislava mu ale vstup na Slovensko odepřela a Sólyom se musel zastavit na hraničním dunajském mostě cestou do Komárna. Bratislava argumentovala tím, že není vhodné, aby v den výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy z roku 1968, mezi kterými byly i maďarské ozbrojené síly, maďarský prezident navštěvoval Slovensko.