Při únosu autobusu v Manile 8 mrtvých, únosce byl zastřelen

Manila - Filipínská policie po desetihodinovém dramatu zastřelila únosce autobusu v centru Manily. Osm rukojmí zemřelo, únosce byl zastřelen. Policii se podařilo osvobodit 17 rukojmí. Bývalý policista Rolando Mendoza vyzbrojený útočnou puškou zajal autobus s 25 lidmi - zahraničními turisty z Hongkongu a třemi Filipínci. Chtěl si vynutit opětné přijetí do práce, odkud ho vyhodili kvůli podezření, že se zapletl do loupeže a obchodů s drogami. Chtěl prý očistit své jméno a vrátit se do aktivní služby.

Policisté s únoscem nejdřív vyjednávali. Pomáhal jim v tom i jeho bratr a vysoký policejní důstojník Gregorio Mendosa. „Jeho problém je, že byl nespravedlivě vyřazen ze služby. Nekonal se řádný proces, nebylo žádné slyšení, žádná obžaloba,“ vysvětlil Mendozův bratr.

Policisté dopravili rukojmím jídlo a dotankovali do autobusu palivo. Kvůli teplotě dosahující 32 stupňů Celsia totiž byla v autobuse stále puštěná klimatizace.

Video Propuštěný policista se na Filipínách zmocnil autobusu s rukojmími
video

Propuštěný policista se na Filipínách zmocnil autobusu s rukojmími

Mendoza na okno autobusu vylepil vzkazy – nepřímé výhrůžky a podrobnosti o svém případu. Propustil devět lidí - několik žen a dětí, nemocného muže a dva filipínské průvodce. Při útoku policie se následně podařilo utéct i filipínskému řidiči.

Incident začal v jedenáct dopoledne, tedy v pět ráno středoevropského času. Autobus s ozbrojeným mužem zavedli policisté do manilského parku a okolní ulice uzavřeli. Do nich najely sanitky a místo obklopili ostřelovači. Jak se Mendoza rukojmích zmocnil, není zatím jasné.

Únosce polepil autobus s rukojmími informacemi o své kauze
Únosce polepil autobus s rukojmími informacemi o své kauze
Více fotek
  • Únosce polepil autobus s rukojmími informacemi o své kauze autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1889/188827.jpg
  • Rolando Mendoza autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1889/188824.jpg
  • Filipínští policisté hlídají autobus, kde únosce Rolando Mendoza drží rukojmí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1889/188818.jpg