Termomapa ukáže, kdo vyhazuje peníze za topení oknem

Brusel - V belgických Antverpách přišli na zajímavý způsob, jak donutit obyvatele města, aby začali šetřit energií a zateplili své domy. Mají tu totiž speciální mapu, která do posledního detailu ukazuje, ze kterých obydlí či objektů uniká teplo. Ukazuje tak, kdo je ve srovnání se sousedy marnotratný.

Radnice nechala zpracovat důkladné termografické mapy ukazující, kolik z kterého domu uniká energie. Mapa je k vidění na internetu. „Na začátku jsme se prostě chtěli porovnat se sousedy. Jestli si náš dům dokáže uchovat teplo lépe nebo hůř než ty okolní. Díky té mapě jsme zjistili, že na tom není tak špatně,“ říká Peter Hautekeit z Antverp. 

Mapy vznikaly během března 2009. Žlutá, oranžová a červená ukazují místa, odkud uniká hodně tepla, a která by tudíž bylo dobré zateplit. Modré a šedé odstíny označují budovy, které už zateplení nepotřebují. Pohled na termografickou mapu, každému hned řekne, že mu zdmi, střechou nebo okny utíkají spolu s teplem také peníze. 

Video V Antverpách mají termomapu
video

V Antverpách mají termomapu

Radnice ke každému majiteli nemovitosti, který projeví zájem, vyšlou jednoho odborníka na ekologii a správné vytápění. Ten jim poradí, jak mohou svůj dům vylepšit. 

Radnice navíc lidem připomíná ekonomický aspekt nežádoucích úniků tepla. Kdo má dobře zateplený dům, může ročně ušetřit stovky eur na vytápění. „Každý se v Antverpách teď může podívat, jestli jeho dům je nebo není dobře zateplený. A o to nám jde, abychom lidem pomohli ušetřit energii. Je to dobré pro životní prostředí a také pro jejich rozpočet,“ říká radní pro ekologii Guys Lauwers. 

Mnozí obyvatelé Antverp už zareagovali a začali své domy upravovat. "Normálně považujeme za úspěch, když se v Antverpách zateplí tisíc domů ročně. Poté, co jsme uveřejnili mapu a poskytli lidem konzultace, tak jen těch, kteří se rozhodli dát si opravit střechu, bylo dvanáct set,“ doplňuje Lauwers. Radnice plánuje termomapu každých pět let aktualizovat, aby bylo jasné, zda se situace lepší nebo ne.

Termomapa Antverp
Termomapa Antverp