Bývalý šéf německé diplomacie daruje manželce ledvinu

Berlín - Bývalý německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier se chystá darovat své nemocné manželce ledvinu. Na několik týdnů se proto nynější předseda poslanecké frakce opoziční sociální demokracie (SPD) stáhne z politického života. „Budu sám dárcem orgánu,“ oznámil dnes překvapivě čtyřiapadesátiletý politik. Jeho manželka Elke už několik týdnů trpí vážným onemocněním ledvin. Podle agentury podstoupí oba operaci už v úterý. Svůj návrat do politiky Steinmeier předpokládá v říjnu.

Německý socialista kdysi sám podstoupil operaci rohovky. Za další plánovaný zákrok si získal obdiv přátel i politických odpůrců. „Přeji sílu i brzké uzdravení Vám i Vaší manželce,“ vzkázala kancléřka Angela Merkelová. Operace má proběhnout v úterý, podrobnosti však sociálnědemokratický předák úzkostlivě tají. „Pár týdnů nebudu na politickém jevišti. Prosím o pochopení, že neuvádím jméno a místo kliniky. Média naléhavě žádám o respekt k našemu soukromí,“ uvedl Steinmeier.

Blízký spolupracovník někdejšího sociálnědemokratického kancléře Gerharda Schrödera byl v předchozí německé vládě velké koalice CDU/CSU a SPD (2005-2009) ministrem zahraničí a od roku 2007 i vicekancléřem. V loňských parlamentních volbách kandidoval za sociální demokraty na úřad kancléře, po historickém propadu jeho strany ale skončil jako vůdce nejsilnějšího opozičního uskupení ve Spolkovém sněmu.

Steinmeier není prvním vrcholným představitelem SPD, který si kvůli zdravotnímu stavu manželky dal „politickou přestávku“. V roce 2007 rezignoval na své vládní funkce tehdejší vicekancléř a ministr práce a sociálních věcí Franz Müntefering, jehož manželka trpěla vážným nádorovým onemocněním. Do politického života se vrátil po roce, kdy byl zvolen předsedou SPD.

Steinmeierova manželka Elke Büdenbenderová je soudkyní správního soudu v Berlíně. Mají spolu čtrnáctiletou dceru.

Frank-Walter Steinmeier
Frank-Walter Steinmeier