ČT1 přináší naučný cyklus BBC o poznání kosmu

Praha – Pro všechny příznivce vědy a především dobývání vesmíru odvysílá Česká televize (ČT) čtyřdílný cyklus britské BBC, ve kterém budou představeny nejvýznamnější kapitoly amerického kosmického výzkumu, jeho politicko-strategické dosahy i konkurenční boj se Sovětským svazem. Divákům bude mimo jiné představeno technické zázemí raketoplánů, vědecký výzkum při dlouhodobém pobytu v kosmu, ale také tvrdá daň, kterou museli vědci i astronauti během 60 let zdarů i neúspěchů zaplatit. Naučný cyklus má premiéru dnes od 20:00 na ČT1. Repríza pořadu následuje od 26. srpna vždy ve čtvrtek na ČT2 v 09:45 hodin.

První díl se zaměřuje na projekty Mercury a Gemini, které vyrovnávaly počáteční náskok sovětské kosmonautiky. Po vypuštění prvního sovětského sputniku totiž zůstali američtí vědci překvapeni. Prezident Eisenhower reagoval vyhlášením amerického vesmírného programu a založením NASA v říjnu 1958. Američané bez zkušeností se zdravotním stavem člověka v beztížném stavu vyslali do vesmíru šimpanze, zatímco Sověti 12. dubna 1961 prvního člověka – Jurije Gagarina.

Nedlouho poté, co se v květnu téhož roku vydal na první suborbitální kosmický let i první Američan Allan Shepard, vyhlásil prezident J. F. Kennedy americkou kosmickou doktrínu: ještě v tomto desetiletí přistát na Měsíci. Druhý díl dokumentárního cyklu pokračuje projektem Apollo. Na počátku projektu došlo k tragédii a úmrtí tří astronautů. NASA vyšetřovala příčiny nehody a po několika testovacích letech se projekt znovu rozběhl. Úspěch a splnění Kennedyho vize přineslo až 20. července 1969 Apollo 11 s velitelem Neilem Armstrongem.

Třetí díl se zabývá úspěšnou érou raketoplánů. Poprvé vzlétl raketoplán Columbia 12. dubna 1981. Když začali lidé pohlížet na raketoplány jako na linkové letadlo, nastala opět tragédie. V lednu 1986 raketoplán Challenger ve výšce 13 kilometrů vybuchl. Přistání nepřežila v lednu 2003 ani posádka Columbie. Poslední, čtvrtý díl je zaměřený na vědecký výzkum za dlouhodobého pobytu v kosmu. K tomu vznikl projekt laboratoře Skylab, který byl vynesen na oběžnou dráhu v květnu 1973.

Následoval projekt Hubbleova teleskopu, který se rovněž neobešel bez problémů. Na zemi dodával totiž nekvalitní snímky. Pak vymysleli technici způsob, jak teleskop opravit. To však zvládne až posádka, která bude mít natrénovaný pětinásobný výstup do volného prostoru, během kterého v beztížném prostoru parametry zrcadla upraví. Šedesátileté dobývání kosmu Američany se tak v projektu BBC ukazuje jako složitá cesta plná závratných triumfů lidského poznání, tápání i tragických omylů.