Chilský magnát věnoval rodinám zasypaných po pěti milionech pesos

Santiago de Chile - Důlní magnát a známý mecenáš Leonardo Farkas věnoval rodinám všech třiatřiceti zasypaných chilských horníků peníze - každému v přepočtu asi 190 000 korun, pokud vyjde z dolu živý. Chce tím povzbudit i další podnikatele, aby vytvořili fond a žádný ze zachráněných horníků tak už nemusel do smrti pracovat. V dole se mezitím naplno rozběhly záchranné práce, včera se totiž zjistilo, že všech 33 zavalených je po 17 dnech naživu a fyzicky i psychicky v pořádku. Tenkým vrtem jim záchranáři posílají do hloubky 700 metrů vodu a jídlo v kapslích, vzkazy a instalovali také speciální komunikační systém, díky němuž si s muži mohli promluvit. Za tři dny se začne hloubit vrt, kterým by se horníci protáhli ven. To ale bude trvat několik měsíců.

„Jsou to jmenovité šeky na pět milionů pesos. Jakmile budou horníci vyproštěni, budou si je moci nechat proplatit,“ prohlásil Farkas. Tento multimilionářský šéf důlní společnosti Santa Fé je již z dřívějška známý svými velkorysými dobročinnými akcemi. „Až budou zachráněni, uspořádám velkou slavnost,“ dodal.

Podotkl, že uspořádá i mezi dalšími chilskými důlními podnikateli kampaň na pomoc horníkům uvězněným již 18 dní pod zemí s cílem shromáždit tolik peněz, aby na každého z 33 zasypaných připadla hodnota jednoho milionu dolarů (téměř 20 milionů Kč), aby žádný z nich již nemusel pod zem a byl do smrti finančně zajištěný.

Laurence Golborne, ministr hornictví:

„Celá země sleduje vaši záchranu. Včera se radovalo celé Chile. Lidé na každém náměstí všude po celé zemi slavili náš první kontakt s vámi.“

Chilským záchranářům se podařilo vrtem dosáhnout spojení se zavalenými horníky a zjistili, že jsou všichni relativně v pořádku. Po zpevnění stěn vrtu jim začali touto cestou posílat do hloubky 688 metrů vodu a jídlo, protože muži byli dosud o hladu. Poslali jim také audio a video přístroje, aby mohli lépe komunikovat se záchranáři i se svými blízkými. Horníci jsou uvěznění v krytu velkém 50 čtverečních metrů se dvěma dřevěnými lavicemi.

Během prvního rozhovoru lékaři stačili zjistit, že nikdo z mužů neutrpěl žádné zranění a není ani duševně otřesen. Horníci, kteří čelí vyšším teplotám a větší vlhkosti, mají menší problémy, než by se dalo očekávat. Zavalení se ale budou ještě muset zřejmě obrnit trpělivostí, protože vybudování prostupné šachty k nim může trvat i čtyři měsíce. To ale horníci ještě netuší. Záchranáři se nejdřív chtějí ujistit, že muži jsou na tuto informaci připraveni a že mají mezi sebou vůdce, který jim nedovolí to vzdát. Experti uklidňují i rodiny horníků.

Spojení s horníky zajišťují dvě sondy a třetí je od nich vzdálená jen něco přes 100 metrů. První sonda slouží k dopravě potravin, v pondělí horníci dostali vodu, kapsle s glukózou a také léky, které někteří potřebují na tlak a cukrovku. Pomocí druhé sondy se bude udržovat trvalá komunikace mezi horníky a experty nebo příbuznými. Třetí sonda bude sloužit jako podpůrná ventilace. Po prvním kontaktu v pondělí běžela dnes konverzace s horníky už naplno, na řadě byli hlavně rodinní příslušníci. Na radu psychologů se rozhovory týkaly takzvaných obyčejných životních záležitostí.

Chilské úřady požádaly americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), aby jim poradil, jak pomoci zavaleným horníkům. Ti jsou prý totiž v podobných podmínkách, jako kosmonauti na oběžné dráze. Chilské úřady hlavně zajímá, jak horníky dobře a výživně nakrmit.