S mírným zpožděním začala expedice k vraku Titaniku

Saint John's (Kanada) - Skupina amerických vědců dnes v časných ranních hodinách SELČ po několikadenních odkladech zahájila expedici k vraku Titaniku. Loď Jean Charcot vyplula proti původním plánům se zpožděním, protože bylo ještě na poslední chvíli třeba prověřit některá zařízení. S pomocí nejmodernější techniky chtějí odborníci pořídit jeho podrobnou trojrozměrnou mapu a zjistit, v jakém stavu ztroskotaný parník je. Expedice má trvat 20 dní. Na své internetové stránce to oznámili organizátoři.

Podmořský robot vybavený kamerami zblízka prozkoumá okolí, polohu a stav slavného vraku, který od roku 1912 leží v hloubce kolem 3600 metrů. Další podmořský přístroj vybavený výkonným sonarem umožní vědcům prozkoumat dno na místě katastrofy a následně pořídit jeho virtuální trojrozměrnou mapu s kusy vraku. Expedice je vybavena nejmodernějšími nástroji pro podmořskou archeologii a její možnosti prozkoumat vrak jsou nejlepší ze všech, které to kdy zkoušely před ní. „Technicky i technologicky je to nejdokonalejší, co kdy bylo,“ uvedla americká společnost.

Zájemci budou moci celou expedici sledovat na speciální internetové adrese i sociálních sítích Facebook a Twitter. Titanic ztroskotal 15. dubna 1912, když v Atlantiku narazil na ledovec. Jeho vrak objevil v roce 1985 oceánograf Robert Ballard. V následujících desetiletích k potopené lodi plula řada výprav, které potopený parník buď fotografovaly, anebo na hladinu vyzvedávaly sběratelsky zajímavé předměty. Při katastrofě Titaniku zahynulo 1522 lidí, jen 711 jich přežilo. Loď, která měla v transatlantické přepravě symbolizovat luxus a bezpečnost, se potopila hned při své první plavbě.