Francie pořádá schůzku o Romech, Rumunsko ani Bulharsko nepozvala

Brusel – Problematika rumunských a bulharských Romů bude hlavním tématem ministerské schůzky, kterou se Francie rozhodla uspořádat 6. září. Pozvání na setkání ale nedostalo ani Bulharsko, ani Rumunsko, ani řada dalších evropských zemí. Francie se v minulých dnech rozhodla vyhostit Romy, kterým vypršelo povolení k pobytu.

Jednání v Paříži by se měli zúčastnit ministři vnitra velkých unijních zemí, zejména Francie, Německa, Itálie, Španělska a Velké Británie. Bulharsko ani Rumunsko pozvánku nedostalo. Schůzky se neúčastní ani předsedající země Evropské unie Belgie, ani žádný unijní zástupce.

Paříž ovšem ujistila, že Bukurešť a Sofia nezůstanou stranou. Francouzský premiér François Fillon ve středu vyzve šéfa Evropské komise José Barrosa, aby se v romské otázce prohloubila spolupráce s Rumunskem a Bulharskem s cílem zdůraznit iniciativy na evropské úrovni, uvedla dnes v prohlášení bez dalšího upřesnění Fillonova kancelář.   

Video Rozhovor s Janem Pokorným
video

Rozhovor s Janem Pokorným

Kněz chce, aby se věřící modlili za boží trest pro Sarkozyho

Z uspořádání schůzky se naopak těší italský ministr vnitra Roberto Maroni. Ten v uplynulých dnech již několikrát ocenil Sarkozyho snahy deportovat Romy, kteří ve Francii pobývají ilegálně, a sám prý toto téma hodlá vznést na pařížské schůzce. Podle něj by se mělo jednat o automatickém vyhoštění lidí z jiných zemí EU, kteří se nejsou schopni sami finančně zajistit. 

Francouzské snahy vyhostit rumunské a bulharské Romy vyvolaly v Evropě velké diskuse. Zatímco jedni se vlády zastávají a postup schvalují, řada ochránců lidských práv se proti tomu ohradilo. Sarkozyho politika šokovala i francouzské věřící. Kněz Arthur Hervet dokonce věřící vyzval, aby se modlili za to, aby Sarkozy dostal infarkt. Kněz si přeje, aby francouzského prezidenta stihl boží trest.