Šéf MAAE navštíví některé jaderné provozy v Izraeli

Jeruzalém - Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano přijel v tichosti do Izraele jednat o jeho jaderných provozech a možnosti podrobit je kontrole MAAE. Izrael je považován za jedinou blízkovýchodní zemi s jaderným arzenálem, i když on sám to nikdy nepotvrdil.

Spolu s Indií a Pákistánem patří k zemím, které nepodepsaly Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Zejména arabské státy chtějí, aby Izrael otevřel své jaderné provozy inspektorům MAAE. Agentura loni v září na nátlak arabských států schválila rezoluci, podle níž se má tímto tématem začít zabývat.

Amano se má dnes v Izraeli sejít s prezidentem Šimonem Peresem a vicepremiérem Danem Meridorem, který je také ministrem pro atomovou energii. Izraelské sdělovací prostředky poukazují na to, že je nezvyklé, že se šéf MAAE nesejde s premiérem Benjaminem Netanjahuem ani s ministrem obrany Ehudem Barakem. Schůzka s Netanjahuem byla podle izraelské televize zrušena.

Zbraní Izraele je odstrašování nepřátel

Podle mezinárodních expertů by Izrael mohl mít k dispozici 100 až 200 jaderných hlavic, stejně jako nosiče dlouhého doletu.

Amano je v Izraeli od pondělka. Pojede do výzkumného jaderného střediska v Soreku, kde je pětimegawattový reaktor, jehož provoz je monitorován MAAE. Neplánuje se však Amanova návštěva utajovaného jaderného zařízení u Dimony v Negevské poušti. V něm má být těžkovodní reaktor o kapacitě 26 megawattů. Toto jaderné zařízení pomáhala Izraeli budovat Francie. Tam před dvěma lety Peres řekl, že podezření týkající se izraelských jaderných zbraní je základní složkou odstrašovací taktiky Izraele.