Na Obamu se valí kritika z řad americké armády

Washington - Velitel americké námořní pěchoty generál James Conway kritizoval plán prezidenta Obamy stáhnout vojáky z Afghánistánu v červenci 2011. Stanovení termínu podle něj nahrává Tálibánu. Dává radikálům sílu vydržet a navíc afghánské bezpečnostní síly ještě tou dobou nebudou připravené situaci v zemi zvládnout. Conway se stal už druhým generálem americké armády, který veřejně kritizoval Obamovy plány na stažení amerických vojsk. Velitele spojeneckých vojsk v Afghánistánu generála Stanleyho McChrystala stála podobná kritika místo.

„Myslíme si, že zrovna teď to našemu nepříteli pravděpodobně svým způsobem dodává podpory,“ řekl generál o stahování amerických vojáků z Afghánistánu. Prohlásil dále, že si „opravdu myslí“, že „než nám podmínky v terénu umožní předat štafetu, uplyne několik let“.  

Podle Conwaye posilují plány prezidenta Obamy na brzké stahování vojsk bojovníky Tálibánu. "Odposlechli jsme několik jejich hovorů, ve kterých říkali: Skvěle, musíme vydržet už jenom rok," řekl Conway.

Video Události, komentáře ke stavu americké armády
video

Události, komentáře ke stavu americké armády

Události, komentáře ke stavu americké armády

Reportáž Martina Jonáše

Už toto pondělí řekl americký generál William Caldwell, který má na starosti výcvik afghánské policie a armády, že afghánské bezpečnostní síly budou schopny převzít úkoly mezinárodní koalice v nejlepším případě v listopadu příštího roku, tedy tři měsíce po začátku amerického stahování.