Členka kapely No Angels dostala za šíření HIV dvouletou podmínku

Darmstadt (Německo) - Soud v německém Darmstadtu dnes vynesl verdikt nad zpěvačkou populární dívčí skupiny No Angels Nadjou Benaissovou. Ta se před soudem zodpovídala z vědomého šíření viru HIV. Měla totiž nechráněný pohlavní styk s několika partnery, kterým zatajila, že je HIV pozitivní. Soud jí proto vyměřil dvouletý podmíněný trest a 300 hodin obecně prospěšných prací. Zpěvačka se ke všemu doznala a zároveň projevila nad svými činy lítost.

Soud potrestal HIV pozitivní zpěvačku, která měla nechráněný sex s minimálně dvěma muži, dvouletou podmínkou a 300 hodinami veřejně prospěšných prací. Soudce uznal Benaissovou vinnou z ublížení na zdraví a pokusu ublížení na zdraví. Benaissová totiž jednoho z mužů nakazila. Zpěvačka rozsudek přijala a vyjádřila nad svým činem lítost: „Udělala jsem obrovskou chybu. Budu toho vždycky litovat.“

Nadja Benaissová:

„Pro to, co jsem udělala, není žádná omluva.“

Video Trest za vědomé nakažení AIDS
video

Trest za vědomé nakažení AIDS

Zpěvačka byla zatčena v dubnu 2009 krátce před vystoupením a strávila poté deset dní ve vyšetřovací vazbě. Nevládní organizace varovaly v souvislosti s procesem před kriminalizací lidí nakažených AIDS. Zpěvačce hrozilo od půl roku do deseti let vězení, po projevení lítosti se však obžaloba i obhajoba ve středu shodly, že podmínečný trest je dostačující.

Skupina No Angels vznikla v roce 2000 na základě televizní castingové show a stala se nejúspěšnější německou dívčí kapelou, která do přerušení kariéry v roce 2003 prodala přes pět milionů nahrávek. V roce 2007 se i za pomoci Benaissové dala skupina znovu dohromady a o rok později reprezentovala Německo v písňové soutěži Eurovize.

Organizace bojující proti AIDS doufají i v pozitivní efekt ostře sledované kauzy

V Německu se i přes masivní kampaně ročně nově nakazí na tři tisíce lidí. HIV pozitivních přitom přibývá rychleji než před deseti lety. Organizace, které pomáhají nemocným, doufají, že ostře sledovaný případ popové hvězdy probere společnost z nebezpečného otupění. Obecně se jim ale pranýřování nelíbí - obávají se, že se změní v hon na čarodějnice a ve stigmatizaci HIV pozitivních. Když se lidé bojí k HIV přiznat, je podle organizace Deutsche AIDS Hilfe něco špatně i v jejich okolí. „Společnost o HIV ví, ale to povědomí je zastaralé, zbabělé. Málokdo ví, kam se posunuly léky, že ti lidé mohou žít vcelku normální život – pokud o infekci včas vědí. Nežijeme v 80. letech,“ říká ředitelka Deutsche AIDS Hilfe Silke Klumbová.