Eisenhüttenstadt - vzorové město NDR slaví šedesátiny

Eisenhüttenstadt (Německo) - V Německé demokratické republice byl považován za první socialistické město. Před šedesáti lety začala výstavba vzorového sídla pro dělníky, které bylo později nazváno Eisenhüttenstadt. Město, které vzešlo z rýsovacího prkna, mělo jen pár let po skončení druhé světové války dělníkům nabídnout moderní byty, divadlo, služby a dětské jesle. Navzdory řadě problémů, které dnes město řeší, pořádá tento víkend oslavu ke svým šedesátým narozeninám.

Město bylo postaveno na zelené louce, vyrostlo v krajině porostlé stromy. „Malé stromy jsme vytrhali, větší pokáceli. Pro základy vysokých pecí jsme vyhloubili jámy,“ vzpomíná Inge Grundová. V padesátých letech byla jako mladá žena u toho, když na východě NDR u Fürstenbergu spolu s ocelárnou z ničeho a za velikého úsilí vyrostlo první socialistické vzorové město.

„Ostatní bydleli ještě v rozvalinách, tady se rozmařile stavělo,“ řekla Kathrin Hencková, vedoucí turistického spolku Oderský region Eisenhüttenstadt. Nedaleko ocelárny vyrostl obytný komplex s arkádami, zdobnou fasádou a zelenými plochami. „Mělo to být ukázkové město,“ dodala.

Video Rozhovor s Tomášem Jelínkem
video

Rozhovor s Tomášem Jelínkem

Karlmarxstadt – Stalinstadt - Eisenhüttenstadt

Eisenhüttenstadt je srovnáván s českým Havířovem. „Obě města se rozvíjela v 50. letech podle zásad socialistického urbanismu. Sloužila jako zázemí pro dělníky z těch nejdůležitějších odvětví socialistického průmyslu – tedy hutnictví a hornictví,“ říká historik Tomáš Jelínek. Obě města mají také uměle vytvořené jméno. Německé město se mělo původně jmenovat Karlmarxstadt, po smrti Stalina dostalo jméno Stalinstadt a až od roku 1961 má dnešní název Eisenhüttenstadt.

Socialistický lesk vystřídala kapitalistická nouze

Místní se po zániku NDR museli potýkat s nezaměstnaností, vysídlováním a ztrátou významu města. V roce 1990 zde žilo více než 50 000 lidí, řekla současná starostka Dagmar Püschelová. Nyní je zde sotva 31 000 obyvatel, průměrný věk se pohybuje kolem 48 let. „Mnoho mladých lidí město opustilo, protože zde pro sebe nevidí žádnou perspektivu,“ řekla. Nezaměstnanost je zde dvanáct procent. Kdysi ocelárna dávala práci 12 000 lidem, dnes je v továrně ArcelorMittal a provozovnách v jejím okolí zaměstnána už jen polovina.

Tři zdobné bytové komplexy v Eisenhüttenstadtu jsou dnes pod památkovou ochranou, ostatní z kdysi žádaných bytů byly kvůli zpustlosti zbourány. Od roku 2003 do konce loňského roku zmizelo přes 4400 bytů.

Eisenhüttenstadt
Eisenhüttenstadt
Více fotek
  • Eisenhüttenstadt autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1898/189747.jpg
  • Eisenhüttenstadt autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1898/189749.jpg