Saúdské supermarkety s ženami za pokladnou pořádně narazily

Rijád – Muže za pokladnou v supermarketu uvidíte spíš zřídka: pokladní je v západním světě typickým zaměstnáním pro ženy. V Saúdské Arábii je to naopak. V islámském království sedí za pokladnami výhradně muži. Nic na tom nezmění ani nedávný pokus největšího domácího řetězce supermarketů Panda prolomit toto tabu. Výrazně podcenil odpor konzervativních kruhů a pod hrozbou bojkotu prodejen musel prvních 13 ženských pokladních po několika dnech zase stáhnout.

Proti novince zaměstnávání žen v pokladnách se zdvihla vlna protestů. Řada náboženských učenců kromě toho vydala náboženské nařízení (fatvu) proti práci žen jako pokladních. Na sociální síti Facebook také Saúdští Arabové založili skupinu vyzývající k bojkotu prodejen Panda, jestliže podnik do 24. září své první ženské pokladní zase neodvolá.

Ještě před zhruba pěti lety pracovali za pokladnami supermarketů v Saúdské Arábii jen muži ze zahraničí. Mezitím začali vykonávat tuto práci kvůli rostoucí nezaměstnanosti mezi mladými i někteří domácí muži z chudších sociálních vrstev.

Většinový podíl ve firmě Panda má společnost Kingdom Holding, kterou vlastní králův synovec princ Valíd bin Talál. Tento miliardář patří k menšině liberálních Saúdů, jež se zasazuje o vytváření více pracovních míst pro ženy.

Ženy smějí v Saúdské Arábii vykonávat jen určitá povolání jako učitelky, novinářky nebo bankovní úřednice. Na pracovištích kromě toho platí zásada oddělování pohlaví. To například znamená, že zákaznice banky jsou obsluhovány v „ženské pobočce“ daného peněžního ústavu, a to ženami. Existují i menší ženská nákupní střediska, která zaměstnávají jen ženy. Princip oddělování pohlaví se nevztahuje pouze na nemocnice.