Kanadská policie oznámila zmaření atentátů muslimských radikálů

Ottawa - Kanadská policie zadržela tři příslušníky radikální islamistické skupiny a zabránila tak bombovým atentátům, které buňka připravovala. Teroristická skupina byla údajně ve styku s organizací „spojenou s konfliktem v Afghánistánu“. V noci na dnešek SELČ to oznámila na společné tiskové konferenci policie a výzvědné služby v Ottawě.

„Tato skupina představovala reálné a vážné ohrožení pro obyvatele hlavního města s okolím,“ řekl podle agentury AFP vrchní intendant policie Serge Therriault. „Naše vyšetřování a zadržení pachatelů zabránilo výrobě bomb a uskutečnění nejméně jednoho, možná více atentátů,“ dodal.

Po zadržení prvních dvou příslušníků skupiny v Ottawě se v kanadských médiích objevily informace z policejních zdrojů, že skupina měla kontakt s al-Káidou vedenou pověstným Usámou bin Ládinem. Na tiskovce však už šéfové policie a tajných služeb odmítli potvrdit zapojení sítě al-Káida do věci. Informovali naproti tomu o rozsáhlých stycích skupiny se zahraničím, především s Íránem, Afghánistánem, Pákistánem a Dubají.

Muži měli prostředky k výrobě a odpálení bomb

Třetí muž byl zadržen ve městě London v provincii Ontario. Zadržení vlastnili „plány, videa, návody, knihy a elektrické součástky výslovně určené k výrobě bomb,“ uvedla policie. Mezi nimi bylo i 50 elektronických zařízení na dálkové odpalování bomb. Jeden z členů skupiny prý absolvoval školení na výrobu výbušných zařízení.

Svaz kanadských muslimů vyjádřil „ohromení a smutek“ nad postupem zadržených souvěrců.

Před čtyřmi roky byla v Kanadě zadržena jiná radikální skupina připravující atentáty, přezdívaná médii „torontská osmnáctka“. Plánovala útoky na torontskou burzu a na jistou vojenskou základnu, aby si vynutila stažení kanadských sil z Afghánistánu.