Slovenská vláda ušetří i na prezidentovi

Bratislava - Nejen českému prezidentovi klesne plat, šetřit bude muset i jeho slovenský kolega Ivan Gašparovič. Záměr škrtat na výplatě hlavy státu oznámila slovenská premiérka Iveta Radičová. Gašparovič bere v přepočtu skoro 200 tisíc měsíčně, k tomu paušální náhrady přes 30 tisíc a náhrady za zahraniční cesty. O jakou částku by mohl přijít, zatím není jasné. Platy ale klesnou i slovenským ministrům a poslancům.

„Tak jako každý rezort už dostal rozpis opatření ke snižování výdajů, běžných i kapitálových, tak dostala i kancelář pana prezidenta. Týká se to i mzdy pana prezidenta,“ prohlásila Radičová. Ta naznačila, že by se úspora mohla pohybovat kolem deseti procent. Gašparovič bere víc než 8 000 eur měsíčně (asi 199 tisíc Kč) a k tomu paušální náhrady 1 327 eur měsíčně (asi 33 tisíc Kč) a náhrady za zahraniční cesty.

I česká vláda naplánovala prezidentovi Václavu Klausovi snížení platu. Ten si tak pohorší o 64 tisíc korun měsíčně. Jeho plat se má snížit a zdanit, zdaněny by měly být i jeho měsíční náhrady.