Cameron unikl v Afghánistánu útoku Tálibánu

Londýn – Podle britského listu The Times hrozil britskému premiérovi Davidu Cameronovi při jeho návštěvě v Afghánistánu útok od povstalců z Tálibánu. Cameron prý jen těsně unikl atentátu. Kvůli tomu nyní britští vojenští představitelé chtějí přezkoumat bezpečnostní opatření v Afghánistánu.

David Cameron zahájil svou červnovou návštěvu v Afghánistánu přímo v Kábulu, kde jednal s prezidentem Hamídem Karzáím. Po schůzce následovala tisková konference, na které Cameron odpovídal na otázky novinářů. Těm dokonce vylíčil, kam všude ještě v Afghánistánu pojede. 

Následně chtěl Cameron odletět na jih země, kde měl v plánu navštívit britské jednotky. Při jednom z přeletů ale pilot helikoptéry obdržel hlášení, že jim hrozí útok od povstalců z Tálibánu. Rozvědka Severoatlantické aliance zachytila dva rozhovory, které naznačovaly, že tálibánci chystají útok na velmi významnou osobnost (VIP) nazývanou „Big Commander“ (Velký velitel). Pilot proto rychle změnil směr a přistál na jiném místě, než původně plánoval. Nakonec prý nepadl ani jeden výstřel a hrozba byla odvrácena. Podle jednoho parlamentního zdroje ale byla „hrozba mnohem blíž, než kdokoli říkal“, napsal list.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Reportáž Pavla Šimka

27.8.2010, UD

Telefonát Ivana Kytky

Incident vyvolal obavy, zda jsou bezpečnostní opatření v Afghánistánu dostatečná. Do budoucna se tak zřejmě bezpečnostní opatření při cestách britského premiéra zpřísní. Média budou o jeho návštěvách informovat, až když se vrátí z válečné zóny.