Brazílie postaví obří přehradu. O domov přijde 50 tisíc lidí

Brasília - Brazilská vláda formálně schválila výstavbu kontroverzní hydroelektrárny a přehrady na řece Šingu v Amazonii. Měla by být třetí největší na světě. Projekt kritizují ekologové a ochránci lidských práv. Podle nich bude muset své domovy opustit 50 000 lidí, převážně domorodců. Vláda prezidenta da Silvy ale tvrdí, že elektrárna je klíčová pro průmyslový rozvoj a přinese spoustu pracovních příležitostí. 

Prezident Luiz Inácio Lula da Silva při slavnostním podpisu kontraktu uvedl, že sám mnohokrát pochyboval o stavbě přehrady. „Nedokážete si představit, kolikrát jsem se proti Belo Monte vyjádřil. Tenkrát jsem ale neznal všechna fakta. Přehrada je vítězstvím pro brazilskou energetiku. Bereme ale vážně i otázky životního prostředí a života obyvatel,“ uvedl prezident.

Záměr postavit obří vodní elektrárnu na řece Šingu, přítoku Amazonky, je dlouholetým zdrojem sporů. Prvotní plán na výstavbu pocházející z devadesátých let ostře kritizovali Brazilci i celý svět. Organizace zabývající se ochranou životního prostředí poukazují na to, že kvůli šestikilometrové přehradě bude ohrožen život mnoha živočišných i rostlinných druhů. Své domovy bude muset opustit více než 50 tisíc lidí žijících na ploše 500 km čtverečných, které zatopí voda.

Úřady tyto obavy odmítly a zároveň slíbily, že firma, která přehradu postaví, dá na ochranu prostředí 800 milionů dolarů. „Vláda podepsala pro Šingu rozsudek smrti a odsoudila tisíce lidí k vyhoštění,“ řekl představitel místních indiánů.

Třetí největší hydroelektrárna na světě

Belo Monte bude s výkonem 11 000 MW třetí největší na světě – po čínských Třech soutěskách a paraguayské Itaipu. Elektrárna bude zásobovat proudem na 23 milionů domácností. Budování přehrady bude stát 11 až 17 miliard dolarů. Kritici upozorňují na to, že Monte Belo bude po čtyři měsíce v roce produkovat kvůli nedostatku vody jen deset procent své možné kapacity.

Rostoucí brazilská ekonomika potřebuje stále více energie a vodní elektrárny jsou podle vlády správným řešením. Jen v regionu kolem Amazonky chtějí inženýři postavit asi 70 nových hydroelektráren.

/*json*/{"map":{"lat":-3.73956018328,"lng":-52.5297546387,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/