Rakušané se učí nové slovo: Už ne „Milch“, ale „Süt“

Vídeň – Bojkotujte mléčné výrobky firmy NÖM, volají uživatelé Facebooku. K této výzvě se zatím připojily bezmála tři tisíce lidí. Trnem v oku je jim rakouské krabicové mléko, které se na pultech obchodů objevilo s tureckými nápisy. Dolnorakouská mlékárna NÖM sídlící v Badenu musela vyřizovat bezpočet rozhořčených mailů a telefonátů. NÖM začala mléko před třemi nedělemi prodávat v asi 300 supermarketech na východě země navštěvovaných zákazníky z řad turecké menšiny v Rakousku.

Malý slovníček pro zájemce o mléko v rakouských supermarketech:

Milch (německy)
milk (anglicky)
melk (nizozemsky)
lait (francouzsky)
latte (italsky)
lecha (španělsky)
leite (portugalsky)
mjölk (švédsky)
mleko (slovinsky, polsky, srbsky)
mlijeko (chorvatsky)
молоко (rusky)
γάλα (řecky)
süt (turecky)
maito (finsky)
mlieko (slovensky)
牛乳 (japonsky)
mælk (dánsky)
esnea (baskicky)
llet (katalánsky)
мляко (bulharsky)
малако (bělorusky)
牛奶 (čínsky)
חלב (hebrejsky)
gatas (filipínsky)
حليب (arabsky)
شیر (persky)
რძე (gruzínsky)

Rakouské vládě ale nápisy Süt, které vystřídaly tradiční Milch, nijak nevadí. „Rozhořčené reakce nechápu. Je přece v zájmu rakouského hospodářství a zemědělství, abychom prodali naše produkty,“ uvedl rakouský ministr zemědělství Nikolaus Berlakovich. Také NÖM tvrdí, že si tímto tahem chce získat sympatie turecké komunity a čelit konkurenci ze zahraničí. Mlékem pro Turky chce oslovit zákazníky, kteří nehovoří německy. Navíc se firma hájí tím, že na krabicích jsou i nápisy v němčině. To platí i pro jiné její výrobky určené pro export – ty zdobí celá škála dvojjazyčných nápisů, od finštiny po angličtinu.

V osmimilionovém Rakousku žije asi čtvrt milionu lidí s tureckými kořeny. Odpůrci tureckých nápisů zastávají zejména názor, že se podobnými kroky, jaké učinila NÖM, podporuje turecká menšina v tom, aby se už neučila německy a vytvářela izolovanou komunitu.

Německo, kde žije ještě početnější turecká menšina, se už ale také orientuje na tyto zákazníky. Na stránkách Mercedes-Benz je například seznam poboček s tureckými prodavači.

/*json*/{"map":{"lat":47.993641,"lng":16.22715,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":47.992116,"lng":16.226776,"type":"1","description":"S\u00eddlo ml\u00e9k\u00e1rny N\u00d6M v Badenu u V\u00eddn\u011b"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/