Indie nechce ustoupit, dál žádá přístup do sítě pro BlackBerry

Dillí / New York - Indie nehodlá zmírnit svůj předchozí postoj a dál požaduje přístup do komunikační sítě kanadské společnosti Research In Motion (RIM), která vyrábí mobilní telefony BlackBerry. Pokud firma nenavrhne řešení, Indie ve středu zablokuje její síť. Kvůli sporu už akcie výrobce klesly na nejnižší hodnotu za poslední rok a půl. Provozovatel BlackBerry, společnost RIM, zatím situaci nekomentuje.

„Budeme akceptovat pouze takové řešení, které nám v zájmu národní bezpečnosti umožní provádět zákonný odposlech služeb BlackBerry. Takové řešení, pokud je nabídnou, bude muset projít zkouškami v terénu a vyhovět požadavkům našich technických expertů,“ podotkl zdroj z indické vlády.

Indie kanadskou firmu už dříve upozornila, že provoz její komunikační sítě bez možnosti státem nařízeného odposlechu nebude v Indii do budoucna možný. Firmě bylo sděleno, že pokud nenavrhne řešení, její síť bude k datu 31. srpna odstavena.

Vyjádření indické vlády:

„Doufáme, že firma odstraní všechny nedostatky sítě, které vadí našim technickým expertům. Budeme rádi, když řešení nalezne, protože náš postoj se nezmění.“

RIM ve čtvrtek vyzval další technologické firmy, aby se do jednání s indickou vládou také zapojily. Smyslem je rozpracovat společný návrh, který by řešil technologii šifrování. RIM chce vést napříč odvětvím fórum, které bude zkoumat, jak využít šifrovanou komunikaci, kterou nebude snadné odposlouchávat.

BlackBerry patří mezi takzvané chytré telefony, které mají vlastní operační systém. Na rozdíl od podobných telefonů, jako je Nokia či Apple, nabízí v rámci e-mailového servisu Enteprise šifrovací technologii přenosu dat. Díky tomu je BlackBerry oblíbeným přístrojem zejména mezi manažery, kterým záleží na bezpečné komunikaci.