Usáma je agentem CIA, tvrdí Fidel Castro

Havana – Podle bývalého kubánského vůdce Fidela Castra je Usáma bin Ládin placeným agentem CIA. Vůdce teroristické organizace al-Káida se prý vynořil vždy, když bývalý americký prezident George Bush potřeboval postrašit svět. Castro se při svém tvrzení bez dalšího upřesnění odvolává na dokumenty zveřejněné na stránkách Wikileaks.

„Pokaždé, když chtěl Bush vzbudit strach a pronést velkou řeč, objevil se bin Ládin a vyhrožoval lidem tím, co se chystá udělat. … Byl Bushovým podřízeným,“ prohlásil Castro při setkání s litevským spisovatelem Danielem Estulinem. Castro konstatoval, že dokumenty vložené nedávno na internetový portál WikiLeaks dokazují, že (bin Ládin) byl agentem CIA. Web Wikileaks, zaměřený na zveřejňování důvěrných dokumentů, koncem července publikoval i tisíce stránek tajných dokumentů o operacích v Afghánistánu.

Výrok 84letého kubánského revolucionáře publikovaný v kubánském deníku Granma je zatím poslední ze série jeho provokativních prohlášení. V roce 2006, krátce před oslavami svých 80. narozenin, Fidel Castro těžce onemocněl a svěřil prezidentský úřad svému mladšímu bratrovi Raúlovi. Ten ho od roku 2008 na místě hlavy státu vystřídal i formálně, Fidel však i nadále zůstal prvním tajemníkem kubánské komunistické strany.