Medvěděv zastavil výstavbu dálnice mezi Moskvou a Petrohradem

Moskva - Ruským ekologům se podařilo zablokovat stavbu dálnice z Moskvy do Petrohradu. Na jejich stranu se přidal prezident Dmitrij Medvěděv a zakázal strojům zakousnout se do lesa na předměstí metropole. Je zajímavé, že se tak rozhodl až poté, co s podobným názorem vystoupil premiér Vladimir Putin. Ten řekl, že dálnice je důležitá, ale otázkou je, kudy by měla vést.

Les v Chimkách je 150hektarová oáza zeleně a klidu na okraji šedivé ruské metropole. Právě tudy měla ovšem procházet nová dálnice z Moskvy do Petrohradu. Část lesního porostu už tomuto projektu padla za oběť. Teď se ale proti dalšímu kácení vyslovil sám ruský prezident. „Vzhledem k velkému počtu žádostí, které jsem v této věci obdržel, jsem nařídil vládě, aby plán výstavby dálnice přes les v Chimkách pozastavila a projednala další postup s veřejností i odborníky,“ zdůvodnil své rozhodnutí Medvěděv.

Ekologičtí aktivisté, kteří proti hrozící likvidaci lesa protestovali už od roku 2007 a minulý víkend uspořádali i velký mítink s koncertem v centru Moskvy, mají rázem důvod k oslavám. Těm kritičtějším mezi ruskými komentátory ale neušlo, že se prezident Medvěděv ozval až poté, co jej k tomu vyzvala prokremelská strana Jednotné Rusko, v jejímž čele stojí premiér Vladimir Putin.

Video Medvěděv zastavil výstavbu dálnice
video

Medvěděv zastavil výstavbu dálnice

Medvěděv zastavil výstavbu dálnice

Reportáž Jana Moláčka

„Novou dálnici mezi dvěma největšími ruskými městy potřebujeme - kvůli lidem i kvůli ekonomice. Otázka je, kudy by měla vést, a já bych rád zdůraznil, že jsme vždy věnovali velkou pozornost otázce ochrany životního prostředí,“ uvedl premiér Vladimir Putin.

Skeptici varují, že vítězství v boji o zachování Chimkinského lesa nemusí být definitivní. Jakmile si Rusové příští rok zvolí nový parlament a rok poté i prezidenta, budou politici k tlaku ulice opět mnohem méně vnímaví. Průsek lesem je kromě toho už ze 70 procent hotový a škoda je podle ekologů beztak nedozírná.

/*json*/{"map":{"lat":55.9099638306,"lng":37.4317932129,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":55.88781,"lng":37.44418,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Vykácený les v Chimkách
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24