Psychické problémy pěti zavalených horníků se zlepšily

Santiago de Chile - Zdravotní stav pěti ze 33 zavalených chilských horníků, kteří trpěli depresí, se zlepšuje. Napomohly tomu dodávky potravy, zprávy od příbuzných na povrchu a především rozdělení skupiny zavalených do 11 trojic, jejichž členové o sebe navzájem pečují a komunikují mezi sebou, jak doporučili odborníci. Urychlit vyproštění horníků se ale přes naléhání prezidenta Sebastiána Piñery zřejmě nepodaří.

U pěti z 33 zavalených prokázala diagnóza na dálku symptomy deprese. Léčeni jsou podle rad psychiatra rovněž na dálku a první výsledky podniknutých kroků se již pozitivně projevily, sdělil ministr zdravotnictví Jaime Manalich.

Chilský ministr zdravotnictví Jaime Manalich:

„Těch pět bylo izolováno od ostatních, nejedli dobře a nechtěli se objevit na videozáběrech. Rozdělení do trojic, které si vzájemně poskytují péči, přineslo vynikající výsledky.“

Chilský prezident Piñera vyzval všechny zainteresované k nalezení rychlejšího způsobu osvobození zavalených, žádný takový ale podle vyjádření ministra dolů nalezen nebyl a uvolnění horníků potrvá nejméně tři měsíce. Vláda zhodnotila deset variantních návrhů předložených techniky státní petrolejářské společnosti ENAP a důlní společnosti Codelco a došla k závěru, že v současnosti žádná rychlá alternativa neexistuje.

Třiatřicetičlennou skupinu uvěznil zával v hloubce 700 metrů 5. srpna. Spojení s havíři se podařilo navázat před týdnem v neděli. Zjistilo se, že přežili všichni. Jejich vysvobození má ale trvat nejméně do Vánoc, protože je zapotřebí vyvrtat k nim zvláštní šachtu.

/*json*/{"map":{"lat":-27.379389164,"lng":-70.3035736084,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-27.378577,"lng":-70.316293,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/