V ruském domově důchodců se podpálil senior, 9 mrtvých

Vyšnij Voloček - Při nočním požáru domova důchodců ve městě Vyšnij Voloček v Rusku zemřelo 9 lidí. Oheň vznikl, když se jeden ze seniorů podpálil. Jednoho člověka záchranáři ve vážném stavu hospitalizovali, ostatních 480 seniorů evakuovali. Neštěstí je dalším v řadě požárů v ruských veřejných zařízeních během posledních let.

Požár vznikl ve třetím patře. Mluvčí ruského ministerstva pro mimořádné situace uvedla, že podle předběžných výsledků šetření se osmašedesátiletý muž polil benzínem a zapálil. Stařík uhořel a oheň a dusivý dým zabily dalších osm lidí v sousedních místnostech. Dvě staré ženy byly odvezeny do nemocnice. 

V domově důchodců podle šéfa kontrolního úřadu ministerstva pro mimořádné situace fungoval poplašný systém, který byl instalován letos. Pravidelně se tam provádějí kontroly bezpečnosti, z nichž poslední byla v březnu. Poplašný systém fungoval i v době požáru a pomohl včas evakuovat ostatní lidi. Příčinou vážných následků požáru může být podle něho to, že byl pozdě nahlášen na tísňovou linku. Po oznámení požáru byli hasiči na místě za tři minuty a velmi rychle se s ohněm v domě postaveném v roce 1988 vypořádali.

Z dosud nezjištěných příčin vypukl dnes požár také v dřevěné budově, která je součástí komplexu pro duševně nemocné lidi v Uljanovské oblasti (asi 500 kilometrů jihovýchodně od Moskvy). Tady ale nikdo neutrpěl zranění.