Soud: Únosci Kampuschové přítel nepomáhal

Vídeň - Vídeňský soud dnes osvobodil někdejšího přítele únosce Rakušanky Nataschi Kampuschové. Podle něj pětačtyřicetiletý Ernst Holzapfel nepomáhal skrývat se několik hodin před spravedlností Wolfgangu Priklopilovi, který dívku unesl a léta držel ve sklepním vězení. Rozsudek zatím není pravomocný.

Priklopil unesl Kampuschovou v roce 1998 jako desetiletou školačku a držel ji léta ve sklepním vězení svého domu. Dívka mu uprchla 23. srpna 2006. Hned po jejím útěku únosce vyhledal Holzapfela. Spolu pak strávili v autě čtyři hodiny a Priklopil mu vše řekl. Poté spáchal sebevraždu.

Žalobce Holzapfela vinil z toho, že Priklopilovi pomáhal skrývat se několik hodin před pronásledovateli. Vypnul svůj mobilní telefon, aby policie nemohla určit, kde se nacházejí, uvedl státní zástupce. Podle něj kvůli tomu také často měnil stanoviště a s autem popojížděl.

Podle obhájce měl ale obžalovaný sám z Priklopila strach a bál se o svůj život. Věděl prý, že má zbraň. Mobil vypnul na Priklopilův příkaz. Podle soudkyně se neprokázalo, že by se Holzapfel snažil několikahodinovou jízdou v autě Priklopila skrývat před policií. Únosce prý nechtěl utíkat, ale chtěl se jen vypovídat.

„Ano, je to ulehčení. A pro něj (Holzapfela) samozřejmě o to víc, že se nyní i tato kapitola může uzavřít a vše, co přichází do úvahy, je vyřízeno,“ řekl dnes po skončení jednání k rozsudku novinářům Holzapfelův obhájce Manfred Ainedter. Holzapfela policie v minulosti vyšetřovala i kvůli možnému podílu na únosu.

Ani čtyři roky po odhalení případu není v kauze vše jasné. Stále se spekuluje o tom, jestli Priklopil neměl spolupachatele. Objevují se i dohady o motivu, kterým mohla prý být dětská pornografie. Odpovědi na mnohé otázky by mohla dát sama Kampuschová, a to ve své knize. O svém příběhu vypráví ve své biografii s názvem 3 096 dní, která vyjde začátkem září.