Kaddáfí vyzval Evropu, aby konvertovala k islámu

Řím - Velký skandál vyvolal libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, když během své oficiální návštěvy v Římě údajně prohlásil, že by Evropa měla konvertovat k islámu, a pokusil se na svou víru obrátit i několik desítek mladých Italek. Vysloužil si za to vzápětí ostrou kritiku. Kaddáfí přijel v neděli do Itálie u příležitosti druhého výročí podpisu smlouvy o přátelství mezi oběma zeměmi.

„Kdybych v Tripolisu vyzval libyjský národ, aby konvertoval ke křesťanství, asi bych se domů ve zdraví nevrátil,“ kritizoval Kaddáfího slova Rocco Buttiglione z Unie křesťanských demokratů a středu (UDC). „To je jedna z typických hloupostí, které Kaddáfí říká. Měli bychom od něj již takový druh chování očekávat. Překvapuje mě, že se k němu chováme jako k váženému hostu, ale jsou v tom zřejmě ekonomické zájmy,“ komentovala obyvatelka Říma Marina Merniová.

Kaddáfí v neděli krátce po svém příletu do Říma rozdal 200 mladým ženám, vybranými pro něj italskou službou pro zajišťování hostesek, korán. Podle agentur přitom prohlásil, že by Evropa měla konvertovat k islámu. Tři dívky údajně libyjskému vůdci řekly, že by skutečně islám vyznávat chtěly.

Současná návštěva nejvyššího libyjského představitele v Itálii je za období jednoho roku v pořadí již čtvrtá, její podrobnosti však nebyly zveřejněny. Kaddáfí v neděli vztyčil v zahradě libyjského velvyslanectví v Římě svůj luxusní beduínský stan, aby v něm nocoval jako na každé zahraniční cestě. Minule tak učinil ve veřejném parku u Villy Pamphili, což vyvolalo pohoršení části Italů.

S Berlusconim se Kaddáfí setkal dnes večer po setmění, protože respektuje pravidla probíhajícího muslimského postního měsíce ramadánu.