Pomoc chilským horníkům se blíží, záchranná šachta se už hloubí

Santiago de Chile - Obří vrtačka dnes vyhloubila prvních 15 metrů do tvrdé skály, která odděluje 33 zavalených chilských horníků od okolního světa. Vyvrtáním šachty o délce kolem 800 metrů chtějí chilští odborníci otevřít uvězněným lidem cestu ke svobodě, kterou jim 5. srpna uzavřel důlní zával. Firma San Estéban, které důl patří, se záchranných operací neúčastní, protože nemá peníze. Vrtné práce proto zajišťuje chilská státní důlní společnost Codelco.

Iniciativu v dramatu v dole San José v severochilské poušti Atacama dnes převzalo 31 tun vážící vrtné zařízení, které má během zhruba týdne do tvrdého podloží vyvrtat úzký „vodicí“ vrt. Ten pak má být během tří až čtyř měsíců rozšířen tak, aby jím bylo možné vyprostit horníky uvězněné v závalu.

Podle Dava Feickerta z novozélandské firmy KiaOra, který má s řešením obdobných havárií zkušenosti, mají chilští záchranáři k dispozici to nejlepší strojní vybavení na světě. „To ale neznamená, že to půjde snadno. Pravděpodobně narazí na technické problémy, které je zbrzdí,“ řekl Feickert americké agentuře AP.

Horníci už drží rekord v délce nedobrovolného pobytu pod zemí

Třiatřicítka havířů je od dnešního dne držitelem rekordu: v nedávné historii žádný zavalený horník tak dlouho pod zemí nepřežil. Dosavadní rekord pocházel z loňska, kdy tři horníci strávili v zatopeném dole na jihu Číny 25 dnů. Chilští horníci jsou pod zemí již od 5. srpna.

/*json*/{"map":{"lat":-27.379389164,"lng":-70.3035736084,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-27.378577,"lng":-70.316293,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Záchranáři zahájili vrtání únikové šachty
Zdroj: ČTK/AP