Střelce z Bratislavy nejprve trefila policie, pak se zabil

Bratislava – Slovensko už zná identitu vraha, který včera v bratislavské Devínské Nové Vsi zastřelil 7 lidí a pak i sám sebe. Jde o 48letého Lubomíra Harmana. Slovenská policie dnes oznámila, že muže nejprve zasáhl ranou policista, sám vrah se pak ale ještě zastřelil samopalem. Muž byl členem střeleckého klubu. Měl zbrojní průkaz, na který si legálně pořídil celkem 6 zbraní. Na Slovensku bude kvůli obětem ve čtvrtek státní smutek.

Slovenský ministr vnitra Daniel Lipšic dnes na tiskové konferenci informoval o včerejší střelbě v Devínské Nové Vsi, kde 48letý Lubomír H. zabil 7 lidí a pak i sám sebe. „Soudní pitva potvrdila, že ke zneškodnění pachatele došlo smrtelným výstřelem příslušníka policejního sboru pohotovostního útvaru v 10:16. Následně zřejmě, aby zkrátil utrpení, se pachatel sám střelil samopalem do hlavy,“ informoval Lipšic.

Policejní prezident Jaroslav Spišiak dodal, že střelec nikdy nebyl vojákem, jak uváděla některá slovenská média. Muž prý v osmdesátých letech pouze absolvoval základní vojenskou službu. Byl ale aktivním členem střeleckého klubu, účastnil se dokonce střeleckých soutěží. Měl zbrojní průkaz, na který legálně vlastnil celkem šest zbraní.

Video Brífink k případu bratislavského střelce
video

Brífink k případu bratislavského střelce

Brífink k případu bratislavského střelce

15:30 31.8.

Vyšetřování masakru v Bratislavě

Střelce trefila policie, až pak se zabil

Rozhovor s Miroslavou Hapalovou a Martinem Hollým

Rozhovor s Vladimírem Mrázem

Vrah si zřejmě předělal samopal

Samopal vzor 58

0Používá puškový náboj středního výkonu 7,62x39 mm vz. 43, zásobník je na třicet nábojů. Vyráběla ho Česká zbrojovka Uherský Brod. Ve své výzbroji ho má česká i slovenská armáda. Naproti tomu policie zbraň ze svého arzenálu stahuje, protože průbojnost střel z ní je velmi nebezpečná. Prostřelí totiž i policejní „neprůstřelnou“ vestu, dokáže zabíjet i za lehčími překážkami nebo ve velké vzdálenosti.

Jednou z nich byl i samopal vzoru 58, kterým se včera střelil do hlavy. Takovou zbraň je ale na Slovensku možné pořídit pouze pro sportovní střelbu a musí být upravena tak, aby místo dávek střílela jen samostatné náboje. Podle všeho si ale pachatel samopal předělal, aby střílel dávky. Svědectví z místa činu alespoň tvrdí, že muž střílel v dávkách. Policejní prezident Spišiak zdůraznil, že takto předělaná zbraň je nelegální.

Spišiak dodal, že ministerstvo vnitra připraví novelu zákona o zbraních a střelivu, aby automatické zbraně nemohly být využívané ani na sportovní účely. „Je nemyslitelné, abychom měli účinné zbraně v rukou osob, které představují riziko,“ uvedl Lipšic. Zpřísní se prý navíc i podmínky držení zbraně. Ministerstvo chce také zavést pro držitele zbrojních průkazů opakované psychotesty.

Zásah byl profesionální

Krajský policejní ředitel Csaba Faragó se ohradil proti kritice slovenské veřejnosti a médií, že zásah policie byl nedostatečný. „Z mého pohledu byl služební zákrok policistů vykonaný profesionálně a v souladu s interními nařízeními. Policisté se snažili s prostředky a silami, které postupně přicházely na místo činu, zabezpečit a priori ochranu života občanů, zamezit útěku pachatele a izolovat ho tak, aby nedošlo k jiným újmám na životech a zdraví občanů.“


Motiv střelby stále nejasný

Proč muž vraždil, dnes slovenská policie na tiskové konferenci neosvětlila. Hovoří se o tom, že útok byl rasově motivovaný. Střelec totiž v domě v Devínské Nové Vsi zavraždil celkem 6 lidí z romské rodiny, na ulici pak postřelil ještě jednu ženu.

Slovenská média navíc přinesla výpovědi sousedů, kteří útočníka popsali jako agresivního podivína a samotáře, který nesnášel Romy. Spišiak ale naopak na dnešním brífinku uvedl, že policie sousedy vyslechla, a ti prý muže popisovali jako nekonfliktního. Motiv včerejší střelby je tak dál otazníkem.

Odškodnění pro příbuzné

Stát poskytne pozůstalým a zraněným v rámci odškodného takzvaný humanitární příspěvek v maximální výši 830 eur (téměř 20 600 korun), řekl po jednání vlády slovenský ministr sociálních věcí Jozef Mihál. Úřad práce ale nejdříve prověří sociální poměry žadatelů a o vyplacení peněz následně rozhodne ministerstvo práce a sociálních věcí. Na úhradu výdajů vynaložených na pohřeb je stát připraven vyplatit pozůstalým necelých 80 eur (necelé dva tisíce korun).