Gotovina před soudem v Haagu

Haag - Před haagským tribunálem pro bývalou Jugoslávii dnes stane bývalý chorvatský generál Ante Gotovina. Zodpovídat se bude z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, kterých se měl dopustit během balkánských válek. Podle obžaloby má na svědomí vraždy desítek civilistů z roku 1995. Operace Bouře, které velel, je označována za největší exodus civilistů v Evropě po druhé světové válce. Gotovinovi hrozí doživotí.

V Haagu se ke konci blíží tribunál se třemi Chorvaty, kteří podle obžaloby v roce 1995 připravovali etnické čistky Srbů. Bývalého generála Ante Gotovinu obžaloba viní z odpovědnosti za vraždy desítek srbských civilistů. Hrozí mu doživotí. Spolu s ním jsou souzeni další dva někdejší velitelé Ivan Čermak a Mladen Markač. Všichni tři tvrdí, že jsou nevinní. 

Etnické čistky měli chorvatští vojáci pod vedením Gotoviny zahájit už v roce 1991 po vyhlášení separatistické Republiky Srbská Krajina. O čtyři roky později, během takzvané operace Bouře, podle obžaloby vypalovali vesnice a stříleli do civilistů. Z území měli vyhnat desetitisíce Srbů. Údaje o jejich celkovém počtu se rozcházejí. Podle Bělehradu muselo své domovy opustit až čtvrt milionu lidí. 

Haag obvinil generála Gotovinu v roce 2001. Čtyři roky se ukrýval, mimo jiné i v České republice. Dopaden byl v prosinci 2005 na ostrově Tenerife.