V Mexickém zálivu explodovala další ropná plošina

Washington - V Mexickém zálivu vybuchla a začala hořet další ropná plošina. Všech 13 dělníků, kteří na ní v době exploze byli, výbuch přežilo. Americká pobřežní stráž opravila původní zprávu, že se od plošiny rozšířil asi 1,5 kilometru dlouhý ropný povlak na hladině moře. Žádné znečištění zatím nebylo zpozorováno. Neštěstí se stalo asi 300 kilometrů západně od místa, kde letos po výbuchu těžební plošiny společnosti BP vytékala tři měsíce ropa z poškozeného vrtu do moře a způsobila nejhorší civilní ropnou havárii v dějinách.

Únik ropy ani plynu zaznamenán nebyl

Společnost Mariner Energy, která zařízení provozovala, oznámila, že plošina nebyla v době výbuchu v provozu a všech 13 pracovníků zde provádělo údržbářské práce. Letadlo společnosti, které ze vzduchu sleduje místo neštěstí, údajně zatím neobjevilo žádné stopy po úniku ropy nebo zemního plynu do moře, uvedl server CNN. Pobřežní stráž později upravila své dřívější prohlášení, že se od hořícího zařízení šíří ropná skvrna. Zprávu o unikající surovině podle stráže poskytla sama společnost Mariner Energy. Místo havárie zůstává nicméně pod kontrolou, lodě a letadla v okolí pátrají po možném ropném úniku.

Video Mexický záliv zažil další výbuch plošiny
video

Mexický záliv zažil další výbuch plošiny

Média upozorňují na značné rozdíly mezi současným výbuchem a dubnovou explozí plošiny společnosti BP. Zařízení firmy Mariner Energy těžilo ropu a zemní plyn z hloubky 105 metrů, plošina BP vyhloubila vrt v hloubce 1,5 kilometrů. Nyní vybuchlá plošina navíc už byla delší dobu v provozu, zatímco při dubnové katastrofě explodovalo těžební zařízení krátce poté, co dokončilo hloubení vrtu. Plošina Mariner Energy se nacházela 130 kilometrů od pobřeží Louisiany. Před přerušením těžebních prací kvůli údržbě byla její průměrná denní produkce 290.000 krychlových metrů zemního plynu a 220.000 litrů ropy.

Dělníci, kteří byli v době výbuchu na plošině, se před požárem zachránili ve vodě, kam skočili ve speciálních potápěčských oblecích, které chrání před slanou vodou i před prochladnutím. Z moře je vylovila loď, která obvykle dováží na plošinu zásoby, a dopravila je na jiné zařízení. Všech 13 dělníků je v péči pobřežní stráže, jeden z nich byl při explozi zraněn. Pobřežní stráž zatím nemá informace o tom, co výbuch a následný požár zavinilo. Příčiny neštěstí zatím nezná ani společnost Mariner Energy. Událost prošetří americké úřady.

Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs už oznámil, že úřady jsou připraveny proti případnému znečištění moře nasadit veškerou dostupnou techniku. V Louisianě je jí dostatek zejména kvůli tomu, že odsud pobřežní stráž v uplynulých měsících řídila zásah proti obří ropné skvrně z vadného vrtu společnosti BP.

Těžební plošina provozovaná BP vybuchla u pobřeží Louisiany letos v dubnu a exploze tehdy zabila 11 lidí. Po dvou dnech se poškozené zařízení potopilo a poškodilo přitom hlubokomořský vrt, který byl krátce před výbuchem vyhlouben. Do moře z vrtu vyteklo na 800 milionů litrů suroviny, která způsobila největší ekologické škody na pobřeží Louisiany.

Hořící ropná plošina společnosti Mariner Energy v mexickém zálivu
Hořící ropná plošina společnosti Mariner Energy v mexickém zálivu
Více fotek
  • Hořící ropná plošina společnosti Mariner Energy v mexickém zálivu autor: Gerald Herbert, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1917/191603.jpg
  • Ropná plošina autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1915/191479.jpg