Chorvatská Love Story pokračuje: Rodan a Malena opět spolu

Záhřeb – Chorvatský čapí hrdina Rodan poněkolikáté prokázal, jakou náklonnost chová k čápici Maleně. Jeho milá je postižená, proto už několik let neodlétá na zimu do Afriky. Rodan, který se za ní na jaře po léta pravidelně vrací, na jih odletěl s ostatními čápi, po třech dnech se ale k Maleně vrátil.

„Může být hodně důvodů pro Rodanův návrat a jeden z nich může být láska,“ řekl listu Croatian Times majitel nedaleké zoologické zahrady Marko Milec. „Plakal jsem, když jsem viděl Rodana přilétat zpět,“ říká dojatě Stjepan Vokić z východochorvatské obce Brodski Varoš u Slavonského Brodu, kde se již roky o Malenu stará.

Malenu v roce 1993 poranil lovec, od té doby tráví zimy v Chorvatsku. S Rodanem žijí na střeše Vokičova domu. Letos čapí pár vyvedl tři mladé. Protože Maleně činí létání velké obtíže, pomáhá ji Vokić s obstaráváním potravy. Na Rodana kvůli postižení družky znovu spadla jedna z nejdůležitějších částí výchovy potomků - musí je sám naučit létat.

Rodan už pátý rok po sobě podniká dlouhou cestu z jihu Afriky, aby se s Malenou sešel. V předchozích čtyřech letech čapí pár vyvedl čtyři mláďata. Létat je naučil Rodan.

/*json*/{"map":{"lat":45.182036837016,"lng":17.975950241089,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/